Home , Avrupa , İsviçre`de Seçim Platformu Kuruldu

İsviçre`de Seçim Platformu Kuruldu

İsviçre’nin Zürih kentinde 26 Nisan günü çok sayıda örgüt, “Diktatörlüğe Karşı Seçim Platformu İsviçre” kurarak, 24 Haziran’da yapılacak erken seçim çalışmalarının startını vermişti.

İsviçre faaliyet yürüten Kürdistan`lı ve Türkiye`li örgütlerden olan İsviçre Demokratik Kürt Toplumu (CDK-S), HDK-İsviçre, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Devrimci Parti, SYKP, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (İABF), İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF), Avrupa Süryaniler Platformunun (ESU) biraraya gelerek İsviçre Seçim Platformunu kurduğunu duyurmuştu.

Platformun birinci toplantısına gözlemci olarak katılan ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) İsviçre Komitesi, İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu (İDHF) ve Partizan`da platform bileşeni olarak dahil oldu.

‘Seçimler faşizme karşı mücadele alanıdır’
Baskın bir kararla alınan 24 Haziran seçimlerinin öneminden ve bu seçimlerde muhalefet kesimlerinin ortaya koyacağı mücadelenin önemi üzerine tartışmaların yürütüldüğü birinci toplandı da bir dizi kararlar da alınmıştı. Yine seçimlerin faşizme karşı mücadele alanı olduğuna dikkat çekilen toplantıda çıkan kararlar doğrultusunda şunlara vurgu yapılmıştı: “Demokrasiden yana bütün güçler sandığa gitmelidir, Nasıl olsa AKP kazanacak algısı bilinçli geliştiriliyor buna dikkat edilmeli. İktidar gücüne güvenerek bir seçime gitti bu oyunu bozabiliriz. Her örgüt seçim süreci boyunca diğer planlamalarını ertelemeli ve seçime endekslenmeli”
Platform, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için İsviçre’de yapılacak olan pratik çalışmalar ise 3 aşama olarak şu şekilde açıklamıştı: “4 Mayıs 2018 tarihine kadar seçmen kayıtlarının sorgulanması ve kayıtlı olmayan seçmenlerin kaydının yapılması. Seçim hazırlıkları kapsamında propaganda, etkinlik, toplantı kitlesel etkinlik ve eylemler yapılması. Seçim güvenliği, kitlelerin sandığa taşınması.”

Yine platform çalışmalarına hız verirken belirli tarihlerde eylem takvimleri oluşturdu. Bunlardan bir tanesi 19 Mayıs Cumartesi saat 17.30`da Zürih Helvetiaplatz`da miting ve kültürel bir etkinlik örgütleyecek.

scroll to top