Home , Avrupa , İsviçre Exten SA İşçileri Grevde

İsviçre Exten SA İşçileri Grevde

Exten SALOZAN |27.02.2015| İsviçre Medrisio kentinde Exten SA işçileri 19 Şubat sabah saat 05’de greve başladılar !

İsviçre’nin İtalyan kantonuna ait Medrisio kentinde Exten SA adlı şirket, çalışanlarının maaşından, İsviçre ülke sınırları içinde oturanlardan %16 oranında, ülke sınırı dışında oturanlardan ise %26 kırpma kararı aldı.

Exten SA kimdir peki? Exten SA, plastik ürün alanında, hem üretiminde hem de pazarlarda oldukça aktif bir şirkettir ve son zamanlarda yıllık kazancının, ortalama 45 milyon Euro’ya çıktığı biliniyor ve şirketin 100 küsür işçisi bulunuyor.

Ocak 2015 de Exten SA müdürlüğü, öncesinde veya sonrasında  nedenlerine dair hiçbir açıklamada bulunmadan işçi maaşlarının düşüreleceğinini duyurdu. Bir makina işçisinin aylık bürüt maaşı bundan önce 3200 İsviçre Frankı iken, şu anda İsviçre’de yaşayan işçiler 2,688 frank, ülke dışından gelen işçiler ise 2,368 frank alıyor.

İsviçre’de asgari maaşın 3,500 olduğu düşünülünce bu miktar oldukça düşük ve kabul edilemiycek bir miktar olmaktadır.

İşçilere ise hiç bir söz hakkı bırakılmadı.Yeni kontratlar hazırlandı ve : „Yeni maaşlı kontratı imzalamazsanız, şirket kapanacak duruma gelecektir.“denildi.

Bu şantaj, işçilere kapanabileceğine dair, hiçbir belge ve kanıt sunmadan hazırlandı.
Yasal haklarına saygı duyulması, eski kontratlarının yeniden verilmesi, şirketin mali raporlarının açıklaması ve greve giden işçilere soruşturma açılmaması için işçiler ve Unia sendikası 18 Şubatta bir araya gelerek, 19 Şubatta greve gitme kararı aldılar.

Şirketten hiçbir yanıt alınmaz ise, grev 2 Mart pazartesine kadar devam edecektir.

scroll to top