Home , Avrupa , İsveç Parlamentosunda ‘Kimyasal Silah’ Toplantısı
ANF Images

İsveç Parlamentosunda ‘Kimyasal Silah’ Toplantısı

ANF Images

Haber Merkezi | 19.02.2020 | Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarında kullandığı kimyasal silahlara ilişkin İsveç parlamentosunda bir toplantı düzenlendi.

Bir grup Sosyal Demokrat parlamenterin ev sahipliğinde İsveç parlamentosunda Türk devletinin kullandığı kimyasal silahlara ilişkin bir toplantı düzenlendi.

Toplantı, 9 Ekim’de başlayan işgal saldırıları sırasında özellikle Serêkaniye ve Girê Spî’de yasaklı silahların kullanımına dikkat çekildi.

Toplantıyı, Sosyal Demokrat parlamenterler Kadir Kasırga, parlamento dışilişkiler komisyonu üyesi Anders Osterberg ve Dr. Abbas Mansuri yönetti. Toplantıya ayrıca bir çok siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan Dr. Abbas Mansuri, Türk devletinin işgal saldırılarına ilişkin geniş bilgiler vererek, sivillere yönelik kullanılan yasaklı silahları anlattı. Mansuri ayrıca bölgeye uygulanan ambargo nedeniyle sağlık alanındaki yetersizliklere işaret etti.

Toplantıda Türk devletinin kimyasal silahlarının mağduru olanlara ilişkin görüntülerin yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Toplantı sonunda Anders Osterberg, İsveç devletinin yaralılara ve Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne destek olmasını isterken, bu konuyu parlamentoya da taşıyacağını ifade etti.

ANF

scroll to top