Home , Avrupa , İsveç istihbaratı: Türkiye’den gelecek IŞİD’liler için hazırlıklıyız

İsveç istihbaratı: Türkiye’den gelecek IŞİD’liler için hazırlıklıyız

Haber Merkezi|26.11.2019| İsveç İstihbarat Servisi’nden Hagström yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tutuklu bulunan İsveçli IŞİD’lileri geri gönderebileceğini ve buna karşı iyi bir hazırlıkları olduğunu ifade ediyor.

İsveç Radyosu’nda Henrika Åkerman imzasıyla yayınlanan haberde, Türkiye’nin IŞİD’lileri kendi ülkelerine gönderme kararının ardından geçtiğimiz hafta birçok IŞİD’linin Danimarka, İngiltere, Amerika ve Almanya’ya gönderildiği belirtilerek, söz konusu kişilerin Suriye’de Türkiye’nin operasyon yaptığı bölgelerde veya Türkiye’de yakalanmış kişilerden oluştuğu bilgisine yer veriliyor.

‘ONLAR HAKKINDA BİRÇOK ŞEY BİLİYORUZ’

İsveç İstihbarat Servisi’ne (SÄPO-Säkerhetspolisen) göre, Türkiye’nin tutuklanmış olan yabancı uyruklu IŞİD’lileri kendi ülkelerine geri gönderme kararı, az sayıdaki İsveç vatandaşını da içeriyor.

SÄPO’da analist olarak çalışan Ahn-Za Hagström, bahsi geçen IŞİD’lilerle ilgili sorulan “Haklarında ne biliyorsunuz?” sorusuna, “Onlar hakkında birçok şey biliyoruz. Ama çok az insanı kapsadığından bu konuya değinmeyi gereksiz buluyorum” cevabını veriyor. Hagström, Türkiye’nin geri gönderme kararını içerecek şekilde tutuklu bulunan İsveç vatandaşı IŞİD’lilerin sayısının ise çok az olduğunu ifade ediyor.

“İYİ BİR HAZIRLIĞIMIZ VAR”

SÄPO’nun gelebilecek kişiler için hazırlıklı olduğunu belirten Hagström, durumu değerlendirmenin ve ne olacağını bilmenin zor olduğunu kaydediyor: “İyi bir hazırlığımız var ama Türkiye’nin kararının elbette ki önemli bir politik karar olduğu ve bu bölgenin iç politikada puan toplamak isteyen aktörler için bir arena olduğu hatırlanmalı. Bu sebeple durum hızlı bir şekilde değişebilir. Mümkün olduğunca iyi bir fotoğrafa sahip olmak istiyoruz ve gelişmeleri titizlikle takip ediyoruz.”

Suriye’de IŞİD örgütüne katıldıktan sonra tutuklanmış ya da kamplarda tutulan İsveçlilerin büyük çoğunluğunun öncesinde Kürtlerin kontrol altında tuttuğu bölgede bulunduğunu ifade eden Hagström, Türkiye tarafından gönderilmesi durumunda bu kişileri SÄPO ya da diğer kurumlardaki personellerin karşılayacağını aktarıyor.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada ise, İsveç vatandaşı IŞİD’lilerin geri gönderilmesiyle ilgili Türkiye’den herhangi bir bilgi alınmadığı belirtiliyor. ( artigercek)