Home , Avrupa , İSLAMCI KURUMLAR ARASINDA TERÖR KARŞITI YÜRÜYÜŞ ANLAŞMAZLIĞI

İSLAMCI KURUMLAR ARASINDA TERÖR KARŞITI YÜRÜYÜŞ ANLAŞMAZLIĞI

KÖLN |16.06.2017| Almanya’nın Köln şehrinde 17 Haziran Cumartesi gerçekleştirilmesi planlanan radikal İslamcı Teröre karşı yürüyüş, müslüman kurumları karşı karşıya getirdi.

İslam bilimci Lamya Kaddor ile barış aktivisti Tarek Mohamed tarafından düzenlenen ve Almanya’daki bir çok islamcı kurum ve şahıs tarafından destekleneceği açıklanan yürüyüşe Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’in katılmayacağını açıklaması tepkilere neden oldu.

Yürüyüş için hazırlanan çağrıda „Londra ve Manchester’daki saldırıların ve benzer saldırılarla IŞİD’in masum insanları öldürdüğü, dünyada islamcı terörün endişe verici bir şekilde yayıldığı bu dönemde açık ve görünür bir şekilde barıştan yana tavır koymak istiyoruz“ denildi.

Son dönemde Avrupa’da gelişen radikal İslamcı teröre karşı „Bizimle Değil“ sloganıyla organize edilen yürüyüşlere, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ve Almanya Türk Toplumu’nun yanı sıra birçok siyasi parti ve Hristiyan grup da yürüyüşe destek veriyor. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller/Birlik 90, Sol Parti ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) çok sayıda önde gelen siyasetçisi de gösteriye katılacağını açıkladı.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise, Deutschlandfunk adlı radyoya yaptığı açıklamada DİTİB’in gösteriye katılmama kararının belli bir zihniyetin göstergesi olduğunu vurguladı ve DİTİB’in özellikle de Ramazan ayında islamcı teröre karşı açık bir işaret verme fırsatını geri teptiğini belirtti. Böylesi bir barış yürüyüşüne katılmayan inanç kurumlarının, IŞİD’in daha fazla radikalleşmesini ve kitleselleşmesini kolaylaştırdığını ifade etti.

Yaklaşık 10 bin kişinin katılması beklenen yürüyüş aynı çağrıyla bir hafta sonra Berlin’de de düzenlenecek.