Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , „İşçi sağlığı, iş güvenliği sağlansın“

„İşçi sağlığı, iş güvenliği sağlansın“

galatasaray-boykot-5-1024x768Galasataray Üniversitesi öğrencileri 11 Kasım’da üniversite içinde yaşanan iş cinayetini protesto etmek için dersleri boykot etti. İş cinayetinde yaşamını yitiren Arif Aslan’ı anan öğrenciler, akademisyenlerin de katılımı ile forum düzenledi.

11 Kasım’da Galatasaray Üniversitesi’nde Döner Sermaye Müdürlüğü binasındaki bozuk asansörü tamir etmek için üniversiteye gönderilen ve asansör tamirini tek başına yapması istenen 45 yaşındaki Arif Arslan, asansör boşluğunda çalıştığı kabininin altında kalmıştı. İş cinayeti üzerine forum yaparak boykot kararı alan üniversiteliler bugün (12 Kasım) derslere girmedi.

Öğle saatlerinde sahil merdivenlerinde toplanan öğrenciler, Arif Aslan’ı andı, ardından forum düzenledi. Galasaray Üniversitesi’nde beş yıldır çalışan Arif Aslan’ın cenazesi ise memleketine uğurlandı.

“Can güvenliğine ilişkin zafiyetlerin acil giderilmesini istiyoruz!”

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ise Aslan’ın ardından yaptıkları açıklamada, başsağlığı diledi. Okullarında işçilerin sorunlarının bir an önce çözülmesini isteyen öğrenciler açıklamalarında şunları belirtti:

Her gün bizim hayatımızı kolaylaştırmak için didinen emekçilere karşı minnet borcumuz olduğunun bilincindeyiz; bu sebeple: yürütülecek olan soruşturma sonucunda olayda ihmali bulunanlara gerekli müeyyidelerin derhal uygulanmasını, üniversitemizde çalışan emekçilerin iş güvenliğine ve genel olarak hepimizin can güvenliğine ilişkin zafiyetlerin acilen giderilmesini, okulumuzdaki emekçilerin başta taşeron çalıştırılma olmak üzere bütün sorunlarının bir an önce çözülmesini talep ediyor ve tepkimizi göstermek adına bugün boykota gidiyoruz” dedi.

Galatasaray Üniversitesi ise resmi sayfalarından “Acı kaybımız” başlığı ile bir açıklama yayınladı.

scroll to top