Anasayfa , Avrupa , İran’daki idamlar Londra’da Protesto edildi

İran’daki idamlar Londra’da Protesto edildi

iran_protestoLONDRA | 17-11-2013 |İngiltere’nin başkenti Londra’da, iran rejimi tarafından son günlerde yoğunlaştırılan idamlar protesto edildi.

İran Halkın Fedai Gerillaları Aktivistleri- Londra ve İran demokratik anti-emperyalist organizasyonu-İngiltere tarafından yapılan protesto eylemi Trafalqar Meydanında yapıldı. 16 kasım günü yapılan eylemde bildiriler dağıtılarak bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca İngilizce olarak “İran’daki tüm politik tutsaklara özgürlük” sloganı atıldı. Farsça ve ingilizce pankartların açıldığı eylem iki saat sürdürüldü.
Eylem boyunca dağıtılan bildiride şu görüşlere yer verildi:
İRAN’DAKİ SON İDAMLARI KINIYORUZ!
İran’dan gelen haberlerde ülke genelinde , İslam Cumhuriyeti rejiminin yoğunlaşan baskıları ve buna bağlı sadece son birkaç hafta içinde en az 50 kişinin idam edildiğini bildiriyor.İdam edilenler Kürt , Beluci ve Arap ulusal azınlığa mensup militanlardır.
Ahmedinecad’ın hileli seçimlerle İktidara getirilmesine karşı ülke çapında, kitlesel protestolar yapılan 2009 yılından bu yana , İran’da 3000 den fazla kişi infaz edilmiştir.
Bugün binlerce esir var. Kayıtlara göre sadece 2013 yılı içinde 400 kişi idam edilmiştir. Bu idamların yarısı ise Ruhani’nin iktidara geldiği Ağustos ayından bu yana olmuştur.
En önemlisi idam edilenlerin arasında ağırlıklı olarak, demokratik haklar, ulusal azınlıklar, işçi, öğrenci ve kadın hakları ile ilgili olanlar dahil olmak üzere çeşitli demokratik hareketlere bağlı militanlar vardır.

Ayrıca rejim, uyuşturucu kaçakçılığı, ahlaki yolsuzluk, cinsel suçlar, ülkenin güvenliğini tehlikeye atmak veya “tanrı ile savaş” da içeren suçlar için idam cezasını uyguluyor.İdamlar,halk arasında korku yaymak ve kitle ayaklanmalarını engellemek isteyen rejim için normal uygulamadır.
Son 35 yıl içinde rejimin suçları içinde, siyasi tutsakların katledilmesi,toplu katliamlar ve kadınların taşlanarak öldürülmesi gibi suçlar vardır.
Ekonomik kriz koşulları altında, batı ve İran egemen sınıfları arasındaki ilişkilerde olası çözülme varken ,İran’da idam edilenlerin sayıları artmaktadır ve ülke genelinde baskının yoğunlaşması vardır. Ruhani liderliğindeki batı ile olan ilişkilerle amaçlanan kitlesel protestolar ve diğer mücadele biçimlerini bastırmaktır.
Gerici rejimin baskılarına rağmen , İslam cumhuriyeti rejimine karşı halkın direnişi ivme kazanarak devam ediyor. Her gün ülke genelinde işçi grevleri ve protesto eylemleri yapılmaktadır. Ezilen halkların mücadelesine karşı baskılar ve buna bağlı olarak hapishaneler doldurulmaya devam edilmektedir. Işçi liderleri, 1 Mayıs göstericileri, öğrenciler, gazeteciler ve web logger katılımcıları, kadın hareketinin aktivistleri ve yerli halklara ve ulusal azınlıklara mensup binlerce kişi hapishanelerde barbar rejime karşı direnmeye devam ediyor.
İslam Cumhuriyeti rejiminin acımasız kuralları yakalanan ve tutuklu olan insanların hayatlarının tehlike altında olduğunu gösteriyor.
Biz dünyadaki tüm ilerici ve demokratik kurum ve insanları, iran halklarının mücadelesine destek vermeye ve son zamanlarda yapılan idamları kınamak için desteğe çağırıyoruz.
İRANDA’DAKİ SON İDAMLARI KINIYORUZ,
İRAN’DAKİ TÜM POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK!
TÜM HİZİP VE KLİKLERİYLE KAHROLSUN İRAN İSLAM CUMHURİYETİ !

İran Halkın Fedai Gerillaları Aktivistleri- Londra
İran demokratik anti-emperyalist organizazyonu-İngiltere