Anasayfa , Avrupa , İngiltere’den Göç Karşıtı Yeni Yasa

İngiltere’den Göç Karşıtı Yeni Yasa

HABER MERKEZİ| 05.12.2023| İngiltere, göçmen işçi ve emekçilerin haklarını kısıtlayan yeni yasa ve önlemlerini açıkladı. İngiltere bu yeni yasa düzenlemesi ile ülkeye göçmen gelişini azaltarak önlemeye çalışıyor.

İçişleri Bakanı James Cleverly’nin açıkladığı yeni kurallara göre göçmen kalifiye iş gücünün ülkede çalışabilmek için yılda kazanması gereken maaş miktarı 33 bin 164 dolardan 48 bin 900 dolara çıkarıldı. Eleman eksikliği nedeniyle istisnaların uygulandığı meslek dalları listesinde de değişikliklere gidilecek.

DW’nin yaptığı habere göre, yeni kurallar uyarınca İngiltere’ye yerleşen yabancı uyrukluların aile birleşimi kapsamında aile fertlerini yanlarına almaları da zorlaştırılıyor. Zorunlu sağlık sigorta ücretleri de üçte iki oranında artırılarak 1200 doların üstüne çıkarılıyor.

Düzensiz göçe karşı Ruanda formülü

İngiltere, Manş Denizi üzerinden ülkeye yasadışı göçü de engellemek üzere harekete geçmiş, ancak Raunda ile imzalanan tarışmalı anlaşma Yüksek Mahkeme’den dönmüştü. Anlaşma, uyruğundan bağımsız olarak, ülkeye kaçak yollardan girmeye çalışan kişilerin Ruanda’ya sınır dışı edilmesini ve iltica başvurularını orada yapmalarını öngörüyordu.