Home , Avrupa , İngiltere’de Başbakanlık Önünde Protesto

İngiltere’de Başbakanlık Önünde Protesto

Bugün öğlen saatlerinde İngiltere Başbakanlık binası önünde bir araya gelen grup AKP hükümetinin savaş politikalarını protesto etti.

3
İngiltere başbakanlık binası önünde çadır açan grup Türk devletinin iki haftadan fazladır devam eden saldırılarını protesto etti. Britanya Demokratik Güçbirliği çağrısıyla toplanan grup Türk devletinin Suruç katliamından sonra başta Kürt özgürlük hareketi olmak üzere sol-sosyalist kesimlere dönük saldırıları protesto edildi.
Suruç katliamı ve ardından gelişen infaz ve tutuklama furyası başta olmak üzere Türk savaş uçaklarının bugün Kandil’de bulunan Zergele köyüne yönelik hava saldırısı sonucu 10 sivilin yaşamını yitirmesi de protesto edildi.
Başbakanlık binası önünde çadır açan grup hazırlanan ingilizce bildirileri yoldan geçen insanlara dağıttı. Yapılan açıklamalarda ‘AKP’nin seçim yenilgisi ile beraber seçim olmamış gibi halen eski iktidarını sürdürdüğünü ve iktidarı elden bırakmamak için ülkeyi bir savaş alanına dönüştürdüğü’ ifade edildi. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit, Açıklamada ayrıca, Gazi cemevine yönelik saldırılar, Kürt özgürlük hareketine dönük hava operasyonları, yaşanan tutuklamalar, yargısız infazlar ve Suruç katliamının bir biriyle ilişkili olduğu ve hepsinin de AKP’nin savaş konseptinin bir parçası olduğu belirtildi.
ZERGELE KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?
Türk devletine ait savaş uçaklarının hedef aldığı Kandil’in Zergelê köyünde, ilk belirlemelere göre sivil halktan 10 kişinin yaşamını yitirdiği ve 15 ağır yaralındı. 8 roketin isabet ettiği köyde birçok evin isabet aldığı ve ölü-yaralı sayısının daha da artabileceği bildirildi. Enkaz altında olanların da bulunduğu kaydedildi.

http://www.telgraf.co.uk/akp-hukumetinin-savas-politikalari-basbakanlik-onunde-protesto-edildi.html

scroll to top