Home , Haberler , Hapishane önünde nöbet sürüyor: “Zana, Aslı, İnan yalnız değildir”

Hapishane önünde nöbet sürüyor: “Zana, Aslı, İnan yalnız değildir”

asli erdogan icin eylem

İstanbul: Bakırköy Kadın hapishanesi önünde Aslı Erdoğan ve Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya için ‘özgürlük nöbetleri’ devam ediyor.

Bugünkü özgürlük nöbetlerinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ,DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit,HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Garo Paylan, CHP milletvekili Mahmut Tanal, akademisyenler, birçok yazar ve katılımcı vardı. Eylemde Bizler hala varız, buradayız, yazıyoruz”,“Kalemimiz sesimizdir, özgür basın susmayacak”, “Zana, Aslı, İnan yalnız değildir” pankartları taşındı.

 

Mungan “Resmi söylemin papağını olmayacağız”

CHP’li Tanal’ın ardından akademisyen Esra Mungan “Barış Akademisyenleri” adına konuştu. Mungan, Aslı Erdoğan tutuklandığı zaman çok sarsıldığını bu durumu kabullenemediğini söyledi.

Olanların utanç verici olduğunu, devletin ısrarla kendi söylemini tekrarlamalarını istediğini ancak kendileri neyi düşünüyorsa, neye inanıyorlarsa onu söylemeye devam edeceklerini ifade eden Mungan “resmi söylemin papağını olmayacağız” dedi.Mungan, “Aslı Erdoğan’ı Kürt olmadığı ve Kürt halkının yanında olduğu için içeriye attılar. Kürtleri yalnızlaştırmak istiyorlar bir kez daha. Biz bütün özgürlük mücadelelerinin yanında olacağız” diyerek konuşmasına son verdi.

 

Koçyiğit “Tutuklanan barıştır”

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, “Koskoca ülkenin üzerine çöreklendiler, bizleri her yerde susturmak ve yalnızlaştırmak istiyorlar. Aslı Erdoğan’ın tutuklanması sadece bir Aslı Erdoğan tutuklaması değil tutuklanan aynı zamanda barıştır” dedi. Koçyiğit, “Bugün Özgür basın nezdinde Özgür Gündem hedef haline getirilmiş durumda. Cizre bodrumları, Sur’un duvarları, Şırnak, Nusaybin Özgür Gündem’in sayfalarında yazılıp, çiziliyor. Onun için Özgür Gündem’i susturmak istiyorlar” cümlelerini kurdu.

 

Tuncel “Barış mutlaka gelecek”

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Burada kaçıncı nöbettir tutuyoruz. Önce barışı isteyen akademisyenler, şimdi de barışı kalemlerine taşıyanlar için buradayız. Bir ülkenin demokratik olup olmadığını gösteren en önemli şey medyadır. Basın olanları üzerinde her hangi bir baskı olmadan yazıyorsa o zaman demokrasi vardır. Bizim ülkeye baktığınızda ise iktidarı övenler basın oluyor, halkın istediklerini söyleyenler ise tutuklanıyor. Özgür Gündem herhangi bir basın değildir. Ta 90’lı yıllardan bu yana hakikatte ısrar etmiş ve bedelini ödemiştir. Bir gelenekten bahsediyoruz” dedi.

Tuncel, “Özgür Gündem Türkiye’nin asıl resmidir. Özgürlükler askıya alınmış. Özgür Gündem gazetesine yönelik gerçekleştirilen bu saldırı sadece Özgür Gündem gazetesine yönelik bir saldırı değil, tüm muhalif kesimlerine yapılmıştır. Ama bu Özgür Gündem geleneği hiç bir zaman boyun eğmedi” diyerek barışın mutlaka geleceğini ifade etti.

 

Yüksekdağ “Bugün Zana, Aslı, İnan olma günüdür”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Kürde tahammül edemeyenlerin girdikleri bir bataklıktır. Aslı Erdoğan, Zana, İnan bunu yazdıkları için içerideler. Devletin o yalan çarkının içerisine çomak sokacak çok kişi var. Bütün Türkiye ve Ortadoğu halklarının o bataklığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Onların yalan, savaş çarkı ile asla yan yana yaşamayacağız. Yalan karşısında gerçeğin savaş karşısında barışın yılmayan temsilcileri olacağız” dedi.

Yüksekdağ ardından “Bugün Zana, Aslı, İnan olma günüdür. Bugün gerçeği söyleme günüdür. İçerideki arkadaşlarımızla omuz omuza daha çok mücadele etme günüdür. Taş duvarlar bizi ayıramayacak. Özgür bir yaşama kavuşma umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Derhal arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyor ve dayanışma mücadelesinin büyütülmesi çağrısı yapıyorum” diyerek halklara çağrıda bulundu.

scroll to top