Anasayfa , Avrupa , İllegal Neonazi Sayısı Giderek Artıyor
Neonaziler artık her zaman tanıdık eski sembollerle karşımıza çıkmıyor: Aranan Neonaziler. Foto Partick Seeger/dpa, Mart 2016

İllegal Neonazi Sayısı Giderek Artıyor

Neonaziler artık her zaman tanıdık eski sembollerle karşımıza çıkmıyor: Aranan Neonaziler. Foto Partick Seeger/dpa, Mart 2016

BERLİN | 04.12.2017| Tutuklanamayan Neonazilerin sayısı yıldan yıla artış gösteriyor. Junge Welt gazetesinin haberine göre 2017 yılının ilk üç ayında Alman sokaklarında mültecilere yönelik 1.067 saldırı yapılırken, Eylül ayı sonunda güvenlik makamları tarafından Neonazi olarak kayda alınan ve aranan 501 kişi hakkında 648 kovuşturma  yapılmıştır. Arananların yeraltına çekildiği, kayıplara karıştığı veya güvenlik birimleri tarafından yakalanmadığı gazetenin verdiği bilgiler ışığında ortaya çıkıyor. Bu konuda eğilim kaçak Neonazilerin sayıca günden güne arttığı yönünde. Gazete haberini Sol Parti’nin hükümete yönelik sorularında aldığı cevaplara dayandırıyor.

Şiddet suçlusu sağcılar üzerine bilgilerin kaynağı olarak Polis Bilgi Bankaları (INPOL-Z ve SISII – Schnegen Bilgi Sistemi) öne çıkıyor. 25. Eylül gününe kadar 555 kovuşturma cezai işlemlere yada açık tutuklama kayıtlara geçtiği belirtiliyor. İlginç olan ise polis memurlarının öncelik arama sisteminde yer alan birinci kategori olan terörizm kategorisine göre değilde, öncelik sırası II yada III’e göre yani “şiddet suçları yada diğerleri” kategorisine göre araştırma ve kovuşturma yapmaları oluyor.

Ulla Jelpke konuya dair konuşmasında, “İçişleri Bakanlığı’ndan suç işleyenlere yönelik daha fazla basınç geliştirmesini bekliyoruz. Daha sert önlemlerin alınması konusunda hemen sesleri yükseltilirken, bana göre bu konuda fazlaca sakinlik gösterildiğini düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

Buna karşın 2017 yılının üçüncü çeyreğinde, kampları dışında mültecilere yönelik saldırıların gittikçe artış gösterdiği bir başka gen soru önergesine verilen cevapta ortaya çıktı. yılın ilk çeyreğinde 318, ikinci çeyreğinde 324 saldırı kayda geçti. Haziran-Eylül arası ise 425 saldırının kayıt altına alındığı vurgulanıyor. 76 kişinin yaralandığı son saldırıların yanı sıra, 2017 yılı içinde 11 Ay içerisinde 1067 saldırı sonucunda 230 insanın yaralandığı belirtiliyor.