Home , Avrupa , Hollanda’da Öğrenciler Barikatlar Kurarak Filistin Direnişini Büyütüyor

Hollanda’da Öğrenciler Barikatlar Kurarak Filistin Direnişini Büyütüyor

AMSTERDAM| 09.05.2024| Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan UvA Üniversitesi’nin Kampüsü’nde, 6 Mayıs’ta başlayan Filistin’le dayanışma eylemleri devam ediyor. İlk gün üniversite yönetiminin polisi çağırması sonucu eyleme saldırı gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından kurulan barikatları polis dozerle yıkarak saldırı gerçekleştirdi,150 eylemci tutuklandı ve birçok kişi çeşitli yerlerinden yara aldı.

Üniversite öğrencilerinin Filistin ile yanışma eylemlerinin hemen ardından, Hollanda’nın çeşitli burjuva parti (BBB, VVD basta olmakla beraber) sözcüleri “bu çapulcular hemen dağıtılmalıdır” şeklinde açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar, Hollanda burjuvazisinin direnişten korktuğu ve Siyonist Israil devleti ile ticari ve politik ilişkileri noktasında aslında nerde durduklarının da bir göstergesi olarak okunabilir. Bu saldırıların başrollerinde ise Amsterdam Belediye Başkanı, Yeşiller Partisi’nin de eski başkanı Femke Halsema var.

6 Mayıs’ta yaşanan bu saldırı sonrası direnişin biteceğini düşünenleri, ertesi gün 7 Mayıs’ta bu sefer binleri aşan bir kalabalıkla tekrar kampus işgal eylemi devam etmeye başladı. Üniversite yönetiminin istifasını isteyen göstericilere bir destekte üniversite hocalarının eyleme destek vermesiyle devam etti.

Bugün daha da büyüyen Amsterdam UvA Üniversitedeki Filistin’le dayanışma direnişi, Utrecht ve Delft üniversitelerine sıçrayarak, orada da kampus işgalleri başlamış durumda. Bugün ise adeta tüm polis ve özel polis kuvvetlerini kampus önüne ve direnişe destek için toplanan insanların önüne yığmaktan geri durmayan Amsterdam Belediye Başkanı Halsema karşısında yine barikat ve direnişi görünce, bu sefer daha şiddetli bir saldırı içinde bulunmaktan geri durmadı. Lakin bu saldırı da direnişi geri püskürtmeye yetmedi.

Eylemciler “Direnişe Devam Edeceğiz” “Nehirden Denize Özgür Filistin” sloganlarıyla işgal eylemlerine devam etmekte kararlı olduklarını tekrar gösterdi. Uzun zamandan sonra Hollanda’da barikatla direnişin olması, gençliğin dinamizminin direnişte kendini göstermesi, Hollanda hükûmetini rahatsız ettiği açık. Bu anlamda bu direnişin tarihsel bir öneminin olduğunun altını çizmekte yarar var. Son zamanlarda gelişen faşist partiler, ırkçılığa ve İslamofobi’ye karşı binlerce gencin bu direnişi anlamlıdır.  Eylemlerin ise uzun bir zaman daha devam edeceği görünüyor.