Home , Dünya , Hindistan: Maoistlerin Etkinlikleri Yeni Bölgelere Yayılıyor
FILE - In this April 13, 2007 file photo, Maoist rebels or Naxalites, officially the Communist Party of India (Maoist) that takes its name from the Naxalbari, a village outside Kolkata where the revolt began in 1967, raise their arms during an exercise at a temporary base in the Abujh Marh forests, in the central Indian state of Chhattisgarh. Rebels inspired by Chinese revolutionary leader Mao Zedong have been fighting since the late 1960s, staging hit-and-run attacks against Indian authorities. They demand a greater share of wealth from the area's natural resources and more jobs for farmers and the poor. (AP Photo/Mustafa Quraishi, File)

Hindistan: Maoistlerin Etkinlikleri Yeni Bölgelere Yayılıyor

Hükümetin hazırladığı bir dosyaya göre, Maoistler hareketlerini yeni bölgelere genişletmeye çalışırken Chhattisgarh, Madhya Pradesh ve Maharashtra sınırlarındaki faaliyetlerini arttırmış bulunmakta.

Naksalit birliklerinin en etkililerinden biri olan ve Chhattisgarh’ın güney sınırında faaliyet yürüten Dandakaranya Özel Bölge Komitesi (DÖBK), bu genişleme eylemlerinin yürütücüsü konumunda.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bir raporda ”HKP (Maoist), etkinliğini yeni bölgelere yayabilmek ve güvenlik güçlerinin dikkatini Dandakaranya bölgesinden uzağa çekebilmek adına  Chhattisgarh-MP-Maharashtra’nın birleştiği bölgedeki faaliyetlerini arttırmıştır. HKP (Maoist), adına yeni bir çekirdek komitenin kurulduğu bu bölgeyi yeni bir savaş bölgesine çevirmeyi planlamakta, DÖBK’ün yaklaşık 60 kadar Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu kadrosunu siyasi ve örgütsel çalışmalar gerçekleştirmeleri için bölgeye gönderdiği” söylenmektedir.

Rapor, Batı Bengal-Jharkhand, Odisha-Jharkhand, Chhattisgarh-Jharkhand ve benzeri sınırlarda da Maoistlerin güçlerini pekiştirdiklerini ve genişlemeye hazır olduklarını belgelelerken 2016 yılında Naksalitlerin en etkin olduğu Jharkhand ve  Chhattisgarh vilayetlerinde tüm silahlı eylemlerin yüzde 68,5’ini gerçekleştirdiklerini” söylemektedir. Tüm vakaların  yüzde 12,3, 8,2 ve 6,9’u sırasıyla  Bihar, Odisha ve Maharashtra’da gerçekleşirken Andhra Pradesh, Madhya Pradesh ve Telangana’daki gerçekleşen tüm vakaların toplamı yüzde 4’ü bulmamaktadır.

Rapor, Maoist eylemlerinin merkezi olan Chhattisgarh’ta gerçekleştirilen eylem sayısının 2016’da yüzde 15, 2017’de (15 Nisan’a dek) yüzde 23,3 azaldığını söylemektedir. Rapora göre, çok sayıda güvenlik gücü personelinin öldüğü son üç silahlı eylem toplumun ve basının algısını değiştirmiştir (son aylarda Chattisgarh’ta ve Odisha’da HKP (Maoist)’in gerçekleştirdiği iki eylemde toplam 45 polis ölmüştü).

Rapor 2016’da gerçekleştirilen silahlı eylemlerin yüzde 51’inin HKP (Maoist) ile herhangi bir ideolojik bağı olmayan Maoist gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söyleyerek İçişleri Bakanlığının, Jharkhand Eyaleti’nin özellikle bu gruplara karşı önlemler almasını istemektedir.