Anasayfa , Avrupa , Hıdır Gönek`de Açlık Grevine Başladı

Hıdır Gönek`de Açlık Grevine Başladı

YUNANİSTAN|04.06.2018| Turgut Kaya ile birlikte Yunanistan`da tutuklanan Hıdır Gönek`den Açlık Grevi yapacağına dair açıklama ve yazıyı haber değeri taşıdığı için aynen yayınlıyoruz.

Yunanistan zindanlarında Açlık Grevi direnişi…

Hıdır GÖNEK`den Kamuoyuna!..

3 Haziran 2018

Gümülcine Hapishanesi

Yunanistan

24 Şubat’ı 25 Şubat’a bağlayan gece saat 02:00 sularında Yunanistan’ın Orestia şehrinde Yunan polisi tarafından gözaltına alındık. Türk devleti tarafından başına para ödülü konan yoldaşım Turgut KAYA, kırmızı bülten/İnterpol ile aranması olduğu gerekçesiyle, ben ise ‘insan kaçakçılığı’ gerekçe gösterilerek çıkarıldığımız nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandık. Çıkarıldığımız mahkemede politik kimliğimizi açıkça ifade ettik ve savunduk. Fakat Yunan makamları benim politik kimliğimi kriminalize ederek adli bir olay algısına dönüştürüp hakkımda uzun yıllar ceza vermek isterken, Turgut KAYA’yı ise hayati tehlikesi bulunan ve ağır hapis cezaları hakkında istenen Türkiye’ye iade etme uğraşı içerisindedir.

Hatırlanacağı üzere, 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya, İsviçre ve Fransa polisinin eş zamanlı olarak ATİK üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonun bir ayağını da Yunanistan oluşturmuştu. Alman mahkemesinin aldığı kararla bu operasyon kapsamında yoldaşımız Turgut KAYA Atina’da İnterpol’den gözaltına alınmış, 40 gün sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Bugün aynı mahkemeler yoldaşımız Turgut KAYA’yı İnterpol’den Türkiye’ye iade etme kararı almış bulunuyor.

Turgut KAYA’nın Türkiye’ye iadesi kararı politik bir karardır. Derhal durdurulmalıdır!

Türkiye-Yunanistan Krizinin arka planı ve krizin “çözümü”: Türkiyeli devrimcilerin iadesi!

Yunanistan-Türkiye krizinin tarihsel arka boyutu var. Lozan antlaşmasından günümüze dek uzayıp gelen bu tarihsel sorunlar silsilesi katlanarak devam ediyor. Ege’deki adalar üzerinden yaşanan gerilim, Yunanistan’ın ve Türkiye’nin Ege bölgesindeki deniz mili, karasuları, hava sahası sorunları, Kıbrıs işgali ve ardından yaşana gelen adadaki Türk-Rum sıkıntıları, Kıbrıs etrafında doğalgaz aramalarına yönelik Ankara’nın tutumu, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz rezervinin bulunduğu tespit edildikten sonra işlerin daha da kızışması, bu vb. ilişkilerin gerilim tansiyonunun artışıyla birlikte 1996’da Kardak krizi sebebiyle neredeyse savaş konumuna geldiği gerçeğini herkese unutturabilir ve kitleleri manipüle edebilirler. Ama unuttukları bir şey var; ilerici- devrimci kamuoyunun tarihsel bir hafızasının bulunduğu da bilinmelidir… Unutmayız, affetmeyiz!

Lozan Anlaşması’ndan beri iki ülke arasında çözümlenmeyen bu tarihsel sorunlara, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de darbe girişiminde rol alan kimi Fetö’cü üst düzey askerler, Yunanistan’a kaçarak iltica başvurusunda bulunarak yeni bir boyut kazandırmıştı. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan iltica dairesi, bu askerlere iltica hakkı tanımıştı. Yine kısa zaman önce Türkiye sınırını ihlal ettikleri gerekçesiyle iki Yunan askeri Türkiye tarafından tutuklanmıştı. Bu gelişmeler iki ülke arasındaki tarihsel kriz-çatışma ve gerilim halini daha da boyutlandırarak devam ediyor. Bu gerilim neticesinde Türkiye’nin iki Yunan askerini iltica eden Fetö’cü askerlerle takas etmek istediği daha evvel medyada da defalarca yazılmış çizilmişti.

Ancak iki ülke arasındaki bu tarihsel sorunların, Yunanistan tarafından bugün Türkiyeli devrimciler iade edilerek aşılacağını/dinginliğe kavuşturulacağı sanılıyor! Yunanistan Turgut KAYA’nın iadesi ile Türkiye’ye karşı mücadele eden devrimcilerin iadelerinin de önünü açmayı, birer pazarlık aracı haline getirmeyi, diplomatik gerilimleri normale çevirecek unsurlar olarak elinde bir seçenek olarak tutmayı hedeflemektedir. Bu tutum Yunanistan’ı, temel insan haklarını, can güvenliği ve özgürlüklerini hiçe sayması demektir.

* Politik kimliğimin kriminalize edilerek haksız yere ceza verilmek istenmesini protesto etmek için,

* Ve yoldaşım Turgut KAYA’nın iadesinin durdurulması için,

4 Haziran 2018 tarihinden itibaren açlık grevine başladığımı kamuoyuna duyuruyorum. Zulme, baskıya, haksızlığa, adaletsizliğe karşı duyarlı herkesi dayanışmaya çağırıyorum. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz…

– Direniş yaşatır, dayanışma özgürleştirir

– Yaşasın devrimci dayanışma

– Yaşasın Enternasyonal dayanışma