Home , Avrupa , Hannover’de “HAZİRAN’DA ÖLMEK ZOR“ Etkinliği

Hannover’de “HAZİRAN’DA ÖLMEK ZOR“ Etkinliği

HANNOVER |04.06.2018| 3 Haziran 2018 günü ATİF-Hannover tarafından düzenlenen “HAZİRAN’DA ÖLMEK ZOR” etkinliği gerçekleştirildi.

Haziran ayında kaybettiklerimizin başında devrimci şair ve edebiyatçılarımızdan Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Orhan Kemal diğer sanatçılardan şiirler okundu. Slayt gösterimi yapıldı.

Nazım ve A. Arif’in yaşamlarını konu alan okumalar yapıldı. Nazım ve Arif’ten etkinlik boyunca şiirler dillendirildi. Yılmaz Güney’ler, Ahmet Kaya’lar, Kazım Koyuncu’lar, Bertol Brechtler, Paplo Neruda’lar, Viktor Jara’lar da unutulmadı.

Etkinliğe ayrıca özel bir değer katan değerli sanatçılar Özden Çiçek ve Ersen Bucak ikilisinin müzik dinletisi, dinleyicileri hem hüzünlendirdi hem de şairlerin şiirlerinden oluşan türkülere dinleyicilerin seslerini de kartılar.

Halkın sanatçıları Halkın Savaşçıları’dır şiarı dile getildi ve devrimci mücadeleye katkısı olan, devrimci kültürü daha da ileri taşıyan ve halkın yanında yer alan sanatçıların anılması, onların eserlerinin yeniden dillendirilmesi, seyircilerden olumlu tepki aldı.

Hazirtanda Ölmek Zor” etkinliği, Özden Çiçek ve Ersen Bucak ikilisinin selendirdikleri türkülerle ile son buldu.