Anasayfa , Avrupa , Hamburg’ta IŞİD Protestoları

Hamburg’ta IŞİD Protestoları

Ohne Titel 2Hamburg-10-10-2014- Salı (07.10.14) günü IŞİD terörünün Kobanê’ye yönelik saldırıları protesto etkinliği düzenlendi. Saat 14.00’te merkez tren istasyonunda (Hauoptbahnof) kitle toplanmaya başlandı. Aralarında Kürt Dernekleri, ATİF, YDG, Partizan ve devrimci demokrat kurumların da bulunduğu kitle saat 15.00’de yürüyüşe geçti.

Yürüyüş coşkulu ve kitleseldi sık sık Almanca, Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı, konuşmalar yapıldı. Yürüyüş Hamburg Gensemarkt önünde durdu, polisin kitlenin TC Konsolosluğu önüne gitmesine izin vermemesi üzerine kitlede yürüyüşün başladığı yere doğru geri yürümek istedi. Bu noktadan sonra biraz daha gergin bir ortam oluştu polisin geri yürünmesinde karşı çıkıp izin vermemesi üzerine kısa süreli oturma eylemi yapıldı. Polisin daha sonra geri adım atmasıyla beraber kitle eylemin başladığı yere yürüdü. Polis yol boyunca kitleyi durdurması tepki çekti. Kitle bir noktadan sonrada gruplar halinde ayrılarak Hauoptbahnof’ta buluştu, Orada Kobanê’ye Yönelik saldırıları protesto etmek ve kamuoyunun dikkatini konuya çekmek amacı ile 3 tren hattı işgal edildi.

İşgal edilen hatlar 1 saat boyunca sürdü. Kitle polis tarafından çembere alındı ama daha sonra herhangi bir olumsuzluk olmadan sloganlarla tren istasyonundan ayrılıp Kürt derneğinin bulunduğu bölgeye kadar yürünmesi ile son buldu. Salı günü yapılan ve yerel basında da gündem olan bu eylemliliklerin akabinde İSİD teröristlerinin yandaşları da gece bir camiide toplanıp Kürt derneğine doğru saldırıda bulundu. Kürt derneğine yapılan bu saldırının duyurulması ile beraber duyarlı demokrat insanlar dernek önünde buluştu. Gece boyu süren olaylarda da 3ü devrimci demokrat kesimden olmak üzere 11 kişi yaralandı.

Bu olayı ve Kobanê’deki direnişi sahiplenmek amacı ile Hamburg’ta yoğun eylemliliklerin devam edeceği aldığımız bilgiler arasında. TC’nin beslediği IŞİD çetelerinin de saldırı düzenleme ihtimaline karşı şuanda devrimci demokrat kesimlerde, kitlelerde de bir aktif bekleyiş var. Gelişmeler olduğu sürece bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir ÖG Okuru

Ohne TitelOhne Titel 2