Home , Avrupa , Hamburg’ta 1 Mayıs’ta Yaşanan Cinayet Girişiminin Mahkemesi Başladı

Hamburg’ta 1 Mayıs’ta Yaşanan Cinayet Girişiminin Mahkemesi Başladı

HAMBURG|16.11.2020| Özellikle pandemi sürecinde dünyanın her yerinde artan kadın katliamları ve şiddetin bir örneği, hatırlanacağı gibi 1 Mayıs’ta Hamburg’ta yaşanmıştı.

Hamburg’taki hemen bütün demokratik kurumların yakından tanıdığı, kadınların demokrasi ve eşitlik mücadelesi başta olmak üzere, birçok demokratik hak talepleri eylemlerinde yer alan 41 yaşındaki iki çocuk annesi Mesude, 50 yaşındaki eski eşi tarafından önce bıçaklanmış, sonrada üzerine benzin dökülerek, 12 yaşındaki oğlu ve 10 yaşındaki kızıyla birlikte yakılmak istenmişti. Kızı son anda balkona kaçarak kurtuldu. Zanlı adam, Mesude ve oğlunu ateşe verdikten sonra kendisini de yakmak istemiş, komşuların yetişmesiyle Mesude ve oğlu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Dört kez cinayete teşebbüs ile yargılanması düşünülüyor 

13.11.2020 Cuma günü sabah 9: 30’da, Hamburg Bölge Mahkemesinde başlayan oturumda, şahit olarak dinlenmesi beklenen Mesude’nin ve davalı zanlının bilirkişi raporuna itiraz etmeleri ile mahkeme ileriki bir tarihe ertelendi. Zanlının dört kez cinayete teşebbüs ile yargılanması beklenmektedir.

Mesude Yalnız Değildir;

Hamburg’taki kadın örgütleri, oturumun olduğu Cuma günü Hamburg Bölge Mahkemesi önünde bir miting gerçekleştirdiler. Pandemi sürecinden kaynaklı katılımcıların sınırlı tutulduğu mitingte kadınlar, Mesude’nin yalnız olmadığının ve bu davanın takipçisi olacaklarının altını çizdiler.

 

scroll to top