Home , Avrupa , Hamburg`da yürüyüş : ‚Katil devlet hesap verecek“Şehit Namırın“ !

Hamburg`da yürüyüş : ‚Katil devlet hesap verecek“Şehit Namırın“ !

Ohne Titel 5HAMBURG |26-07-2015| “ÉDÎ BESE : Türk Devletinin Pirsus Katliamını ve İzolasyon Politikalarını Protesto Ediyoruz! “Başlığı altında Almanya ve Avrupa’daki demokratik kurumların ortak cağrısı ile Hamburg’ta organize edilen yürüyüş gercekleşti.

Hamburg-Hauptbahnhof ( Merkez tren istasyonu) önünde dün (25.07.15) cumartesi günü toplanan 2 bin civarındaki kitle ile gercekleşti.ATiK ‚in de cağrıcısı olduğu yürüyüşe,  Naw-Dem , Agif, Adhk  gibi demokratik kurumların yanı sıra Partizan taraftarlarıda katıldı.Saat 16,00 ‚da alanda  toplanan kitle ile yürüyüşe başlandı.Yürüyüşte Almanca -Türkçe bayraklar ve Işid ,Faşist T.C karşıtı pankartların yanı sıra Suruç- Pirsus Şehitlerinin resimleride dövizlerle taşındı.

Yürüyüş boyunca sloganlarla ve konuşmalarla Faşist T.c ’nin aktüel; baskıcı ,izolasyon ve katliam (İnfaz) politikaları teşhir edildi. “Kürdistan Faşizme mezar olacak “, “Yaşasın enternasyonel dayanışma“,“Katil devlet Hesap verecek“,Şehit Namırın“,“Biji Berxudane Kobane“ sloganları atıldı.       Suruç-Pirsus Şehitleri sahiplenildi.Yapılan Almanca,Türkçe ve Kürtçe konuşmalarlada Alman komuoyuna propaganda yapıldı.Konuşmalara özetle şu başlıklar damga vurdu.“Türk Devleti Pirsus (Suruç)’ta vahşi bir katliam daha gerçekleştirdi.  Kobane’yi yeniden inşa çalışmasına  katılan SGDF’li  sosyalist gençler, Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra Kobane’ye geçeceklerdi. Sosyalist gençlerin hedefinde  Kobane’de  hastane ve okul inşaatlarında çalışmak, kreş ve çocuk parkı inşaa etmek, şehitler anısına 500 fidan dikerek hatıra ormanı oluşturmak gibi projeler vardı.  Başta ABD ve AB  gibi emperyalist devletlerinin büyüttüğü faşist TC’nin geliştirdiği gerici IŞİD çetesi katliamlarına bir yenisini ekledi. SGDF gençlerin basın açıklamasına bombalı saldırıda bulunmuş ve 32 devrimci hayatını kaybetmiş, 100’ün üzerinde gencimiz yaralandı. Bu saldırıyı kınıyor ve şehit düşen devrimcileri sahipleniyoruz. Bu türden saldırıların  barış, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi engelleyemeyeceğini belirtiyoruz “. Bu saldırı, Türkiye’nin dört bir yanından Kobane’ye uzanan elin yok edilmesini hedeflemektedir, Bu saldırı, Türkiye halklarının  Kobane’yi ve Rojova’yı sahiplenmesini  engellemeyi hedeflemektedir. Bu saldırı,  özgürlük, barış ve demokrasi hedeflerimize yöneliktir. Bu saldırı tüm ezilenlere, sömürülenlere yöneliktir.” denildi.

Alman devleti’nin politikasıda eleştirildi

Gensemarkt bölgesinde ara bir mitingte Almanya’da faaliyet yürüten MLPD konuşma yaptı.O konuşmada da emperyalistler teşhir edildi ve dayanışma cağrısı yapıldı.

Güncel durumda Almanca ve Türkçe Yapılan konuşmalarla kitle ile paylaşıldı.T.c ’nin Burjuva Basın aracılığı ile İşid Operasyonu diye duyurduğu operasyonun aslında devrimci,demokratik,yurtsever ve ilericilere yapıldığını bir devrimcinin İstanbul Bağcılarda polis tarafından infaz edildiği duyuruldu.Medya Savunma alanlarına yapılan bombaardıman saldırılarda kitle ile paylaşıldı.Olası eylemlere karşı,hazır ve duyarlı olunması istendi.

Yürüyüş sloganlarla T.C Konsolosluğu önüne kadar geldi.Kapanış konuşmalarının ardından başta Suruç-Pirsus katliamında yaşamını yitiren devrimciler olmak üzere bütün devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.Kitle dağılırken Alman polisinin provakatif gözaltına alma cabası sonucu kısa süreli gerginlik yaşansada polislerin geri adım atmaları sonucu  yürüyüş olaysız sona ermiş oldu.

Ohne Titel 6Ohne Titel 3

scroll to top