Home , Avrupa , Hamburg’da 3 gün gözaltında bulunan YDG aktivisti ile Röportaj

Hamburg’da 3 gün gözaltında bulunan YDG aktivisti ile Röportaj

HAMBURG |09.07.2017| Bugün saat 10’da bırakılan YDG aktivisti ile yapılan röportajımız:

AHM: Öncelikle geçmiş olsun. Gözaltına alınmanızdan başlayalım isterseniz. Nasıl olduğunu anlatırmısınız?

YDG Aktivisti: Sağolun. Yürüyüş esnasında polise karşı hiçbir müdahale yokken aniden çember içine alındık ve coplanmaya başladık. Polisin ağır saldırısı ile bizleri yere yıkana kadar şiddet gördük ve darp edildik. Sonradan saatlerce çemberde tutulduğumuz anda haklarımız kısıtlandı ve oradan G20 için kurulan seyyar karakola götürüldük.

AHM: Bize karakolda yaşadıklarınızı anlatırmısınız?

YDG Aktivisti: Karakola girerken çıplak aramadan geçirildik bunu reddetmemize rağmen. Buna karşı koymamıza rağmen darp edilerek üzerimizi çıkardılar. Bu keyfi uygulamayı herkeste yapmadıklarını öğrendik. Bizi oradan 5 kişilik koğuşlara aldılar. Kişisel ihtiyaçlarımız karşılanmayarak habire kelepçe takıldı. Ayağımıza pranga takılmaya çalışılırken buna karşı koyarak izin vermedik. Koğuşlarda sloganlar atarak irademizin teslim alınamayacağını haykırdık. “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya“ ve “Jin Jiyan Azadi“ gibi sloganlar yükselirken diğer koğuşlar ile Çav Bella’yı söyledik.

AHM: Bildiğimiz kadarı ile karakolda birçok küfür ve keyfi uygulamalara maruz kaldınız. Bize bunlardan bahsedebilirmisiniz?

YDG Aktivisti: Birçok tehdit, psikolojik baskı ve milliyetçi sözler işittik. Ağıza alamacayağım küfürlerin yanı sıra örneğin: “Sizin daha çok dövülmeniz gerekirdi. Siz kendinizi birde güçlü zannediyorsunuz.“ Bunların yanı sıra birçok taciz edici söz ilede karşılaştık. Birçok kişinin dış görünüşleri hakkında dalga geçti polisler. Bir doktor mesela sağlıksal durumumuz hakkından soru sorduktan sonra morluklarımız hakkında “Hastalıklarınızdan dolayı her yeriniz daha hızlı morarır“ gibi şeyler söyliyerek dalga geçti.

AHM: Son olarak söylemek istediğiniz birşey varmı?

YDG Aktivisti: Bizler YDG aktivistleri olarak hiçbir baskı ve zulme boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Baskılar, gözaltılar ve tutuklamalar bizleri antiemperyalist mücadelemizden yıldıramaz. Emperyalistlerin dünya halkları üzerindeki sömürü ve işgallerini alanlarda teşhir etmeye devam edip mücadele bayrağımızı doruklarda dalgalandıracağız.