Home , Haberler , Halk savaşçıları TİKKO gerillaları sonsuzluğa uğurlandılar

Halk savaşçıları TİKKO gerillaları sonsuzluğa uğurlandılar

15171118_366951306972658_6427385660381605531_nAliboğazı bölgesinde 3 arkadaşıyla birlikte girdikleri çatışmada yaşamını yitiren TKP/ML TİKKO gerillaları Hasan Ali Karakoç (Aşkın), Hozat’ta, Ersin Erel (Hakan)Pertek`de  son yolculuklarına uğurlandılar.

Dersim: Aliboğazı şehitlerinden TKP/ML TİKKO gerillası Hasan Karakoç (Aşkın), Xozat Cemevi’nde yapılan törenin ardından, yoldaşı Özgüç Yalçın’ın (Sefkan) yanına defnedildi. Cenaze töreninde konuşan ailesi “Bahar yakındır, hesabı sorulacaktır” dedi.

Aliboğazı’na dönük operasyon sırasında 28 Kasım günü çıkan çatışmada şehit düşen TKP/ML TİKKO gerillalarından Hasan Karakoç (Aşkın)’ın cenazesi dün Xozat Cemevi’ne getirilmişti. Bugün cemevi morgundan “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Dersim’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla tören alanına getirildi. Dersim HDP Milletvekili Alican Önlü’nün de katıldığı cenaze töreninin yapılmasının ardından Karakoç, konvoy oluşturularak Xozat Belediye Mezarlığı’na getirildi.

 

“Hasan direniş geleneğini Leyla’dan aldı”

Burada ilk olarak Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri adına konuşma yapıldı. Konuşmada Aşkın’ın bir emekçi olarak yetiştiği, bir geleneğin temsilcisi olduğu belirtilerek ablası TİKKO şehidi Leyla’dan, Aşkınlardan, Nurşenlerden devraldığı direnişin devamcısı olduğu vurgulandı.

 

“Bahar yakındır…”

PŞTA’nın ardından aile adına yapılan konuşmada ise Aşkın’ın Dersim’in değerlerine sahip çıkarak, devletin yoğun propaganda eşliğinde Aliboğazı’na girmek istemesine karşılık yoldaşlarıyla birlikte son kurşununa kadar direnerek cevap verdiği söylendi. “Bahar yakındır, hesabı sorulacaktır” denilen konuşmada faşizme karşı mücadelede ortaklaşılması gerektiği vurgulandı.

 

“Bu topraklar zulüm gördüğü kadar direniş de görmüştür”

Dersim HDP vekili Alican Önlü ise Zazaca yaptığı konuşmasında Aşkın’ın Kaypakkayalardan, Aydın Hanbayatlardan, Vartinik’ten, Mercanlardan alınan bir direniş geleneğini benimsediğini ve Leyla’nın mirasçısı olduğunu söyledi. “Bu topraklar zulüm gördüğü kadar direniş de görmüştür. Saraydaki zulümkar Yezid nasıl ki Kerbela’dan ruhunu almışsa bugün direnenler de bu topraklarda İbrahim Kaypakkayalardan direnişini almıştır” dedi.

 

Yoldaşları Aşkın ve Sefkan’ın mezarını süsledi

Cenazede sık sık “Halk savaşçıları ölümsüzdür”, “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı. Törenin ardından Aşkın, 22 Ekim 2015’te Dersim-Pulur’a bağlı Şahverdi’de Cengiz İçli (Ünal) ve Hakan Çakır (Yurdal) ile birlikte şehit düşen yoldaşı Özgüç Yalçın’ın (Sefkan) yanına defnedildi.

Yoldaşları, Aşkın ve Sefkan’ın mezarlarını karanfillerle süsledi.

______________________________________________

Türk devlet güçleri ile TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada ölümsüzleşen Ersin Erel (Hakan) Fevzi Çakmak Cemevi’nde cenaze töreninin ardından gönderildiği Pertek Dere nahiyesinde, Karabulut mezrasında “Dersim’de düşene, dövüşene bin selam” sloganları ile son yolculuğuna uğurlandı.

Dün (30 Kasım) kaldırılan Ersin’in cenazesi Elazığ Fevzi Çakmak Cemevi’nde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Cemevi’nde dini vecibeler yerine getirilmesinin ardından, Erel’in naaşı ailesi ve yoldaşları tarafından omuzlanarak “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı” sloganlarıyla köyüne uğurlandı.

 

Cenaze konvoyu 3 noktada GBT’ye tutuldu

Elazığ’dan yola çıkan cenaze araç konvoyları oluşturularak Dersim’in Pertek ilçesi Dere nahiyesi köyüne getirildi. Elazığ çıkışı, Pertek girişi ve Dere nahiyesi girişinde olmak üzere 3 noktada araçlar durdurularak GBT kontrolü yapıldı.

Gerilla Hakan’ın cenazesi köyünde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Devrim ve komünizm şehitleri için saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine Dersim HDP milletvekili Alican Önlü, HDP, DBP ve Partizan katılım gösterdi.

 

“Bu direniş, soluksuz mücadele sürüyor”

Partizan adına yapılan konuşmada Ersin ve Hasan yoldaşlar şahsında Aliboğazı’nda şehit düşen halk savaşçıları anıldı. TC’nin Dersim’de son bir yıldır aralıksız sürdürdüğü katliamlar, operasyonlar karşısında boyun eğmeyip direnenlerin, şehitlerin devrettikleri mücadele bayrağını daha fazla göğe çıkartmanın günü olduğuna değinildi.

Ersin yoldaşın, Şahverdi Şehitleri’nden Hakan Çakır yoldaşın ismini alarak mücadelenin en ön mevzilerinde yerini aldığına dikkat çekildi. Ve son olarak “Bugün bizlere düşen de Şahverdi, Mercanlar’dan, Aliboğazı’na bu direnişi, soluksuz devam eden mücadeleyi büyütmektir” sözleri ile açıklama sona erdi.

Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı”, “Dersim’de düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla Hakan’ın cenazesi sonsuzluğa uğurlandı.

Toprağı kızıl karanfillerle donatıldı.