Home , Haberler , Hakkari'den Dersim'e toplu mezar hattı

Hakkari'den Dersim'e toplu mezar hattı

ANKARA | 21 – 02 – 2011 | Kamuoyu gündemindeki toplu mezar tartışmalarına yönelik bir inceleme heyeti oluşturan Türk Tabipler Birliği bir açıklama yaparak kimliği belirsiz binlerce cesedin bulunduğu toplu mezar gerçekliğinin görünenden çok daha ciddi boyutlarda olduğunu bildirdi.

Inceleme heyetinin 19-20 Şubat 2011’de bölge tabip odalarının yöneticilerinin de katılımıyla; Bitlis, Muğla, Siirt, Batman, Diyarbakır, Kozluk, Hazro ve Silvan’daki kayıp yakınları, görgü tanıkları, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği yöneticileriyle görüştüğü belirtilen yazılı basın açıklamasında bazıları açılmıs bazıları ise henüz açılmamıs olan 7 toplu mezarda yapılan incelemelerde “binlerce kimliği belirsiz cesedin hızla ve toplu sekilde gömüldüğü” sonucuna varıldığı belirtildi. Açıklamanın devamında  tespit edilen 114 toplu mezardan 1469 kişiye ait kemik bulunduğuna yer verilirken, açılan 26 toplu mezardan 171 kişinin kemiklerine rastlanıldığı bildirildi.

KEPÇE VE DOZER KULLANIMI KANITLARI YOK EDIYOR

Tespit edilen toplu mezarların kazı islemi sırasında dozer ve kepçe kullanımının delilleri yok edeceğinden endise ettiklerini bildilen Türk Tabipler Birliğinin inceleme heyetinde yer alan gözlemlerden bazıları söyle:

“Toplu mezarların Hakkari’den Tunceli’ye uzanan çok geniş bir coğrafyada olduğu anlaşılmaktadır. 

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) Kanun Uygulama Yönetmeliği 10. Maddesi’nde öngörülen, 15 günlük teşhir süresinin uygulanmaması; ailelere cenazelerini teşhis etme ve alma fırsatının verilmemesi, cesetlerin toplu ve hızla gömülmesi, işlenen faili meçhul cinayetler olayın vahim boyutlara ulaşmasına yol açmıştır.

Ailelere yakınlarının cesetlerinin teslim edilmemesi, ‘veda hakkının’ tanınmaması, kronik bir travmaya yol açmakta ve acıları artırmaktadır. 

Yakınlarını çatışmalarda ya da faili meçhul cinayetlerde kaybetmiş olan ailelerin çoğunluğu toplu mezarların açılmasını ve cenazelerinin teslim edilmesini istemektedir. Fakat bazı kayıp yakınlarının ve görgü tanıklarının ‘baskı görme korkusuyla’ müracaat etmedikleri bildirilmektedir. 

Şimdiye kadar açılan mezarlarda kepçe ve dozer kullanılması, toplu mezar açma ve kimliklendirme tekniklerinin uygulanmaması; gerçeklerin ortaya çıkarılması yerine kanıtların yok edilmesi endişesini doğurmaktadır. 

Kimliklendirme, DNA analizi için Adli Tıp Kurumu’na gönderilen dosyaların geçen uzun sürelere karşın sonuçlandırılmaması kayıp yakınlarını endişelendirmekte ve tepkilere neden olmaktadır.“

PKK GERİLLALARI DA MEZARLARDA

Diğer taraftan basına yansıyan Bingöl jandarma yetkilileri Mustafa Koç ve Ahmet Toral imzalı,mezarda kimligi tespit edilen kişilerin isimlerinin acıklandığı belgede, Bingöl’ün Yedisu İlçesi Akimli Köyü`nde bir çatısmada katledilen 30 PKK gerillasının da isimleri yer alıyor.