Home , Avrupa , Göteborg’ta NÇDK ve Güney Bölge Toplantısı

Göteborg’ta NÇDK ve Güney Bölge Toplantısı

İsveç|26.02.2018| Göteborg’ta 5. Göteborg NÇDK ve Güney bölge kongresi gerçekleştirildi. Göteborg’un yanısıra Malmö, Helsingborg, Halmstad vd. bölge dykların katılımlarıyla gerçekleşen kongre üç bölümden oluştu.

Saygı duruşunun ardından başlayan kongre ilk önce kongreye katılım sağlayan kurumların konuşmaları ve mesajlarıyla başladı. İsveç Sol Partisi, Rojava Komitesi, Efrin Yalnız Değildir Platformu, Irak, Suriye ve İran Kürdistan’ı partileri, Türkiyeli kurumlardan ATİK Bölge Komitesi ve Partizan Taraftarları katılım sağlayan kurumlardı. ATİK mesajında devrimcileri kriminalize etmeye ve kitlelerden koparmaya yönelik gerçekleşen baskıların yanısıra yürüyüş ve mitingleri engelleme girişimleri, flama ve pankartların yasaklanması gibi derneklerin de baskı altında tutulmak istenmesi ancak daha fazla örgütlenerek, dernekleşerek ve dernekleri geliştirerek aşılabileceğini belirtti. Böylece Kongre’nin önemine vurgu yapıldı ve başarı dileklerinde bulunuldu. Partizan da mesajında kongreyi selamladı. Mesajlardan sonra Diyarbakır Cezaevi’nden Mazlum Doğan ve diğer yoldaşları tanıyan bir arkadaş anılarıyla beraber yaklaşık 20 dakika süren siyasi bir konuşma gerçekleştirdi.

Daha sonra ekonomik, siyasi, kültürel vb raporların sunumlarıyla kongre başlamış oldu. Birinci bölümün bitmesiyle verilen aranın ardından ikinci bölüme geçildi. Burada alanların raporlara ilişkin eleştiri ve önerileri paylaşıldı. Özellikle siyasi raporun en başta okunması hakkında yoğun eleştiri yapıldı. Alanlarla ilgili ise devamlı Göteborg’a vurgu yapılması, diğer alanlarla koordine eksikliğinin giderilmesi, küçük bölgelere daha yoğun gidilmesi gerektiği gelen eleştiri ve önerilerin arasındaydı. LGBTİ+ ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi istendi. Dahası başka kurumlarla ortak bir kütüphane, spor faaliyeti ve çeşitli aktivitelerin yapılmasına dair öneriler sunuldu. Bu bölümün sonunda raporlar oylamaya sunuldu ve onaylandı. Böylece ikinci bölüm de tamamlanarak tekrar ara verildi.

Üçüncü bölümde ise dernek yk ve eşbaşkanların seçimine gidildi. Seçimlerin ardından kongre Dilek ve temennilerle sonlandırıldı.