Anasayfa , Haberler , Gezi ile Roboskî anneleri buluştu

Gezi ile Roboskî anneleri buluştu

_MG_2190Şirnex/Roboskî: Ankara Dayanışması “acılarımız ortak, mücadelemiz de ortak” şiarıyla Gezi şehit anneleriyle Roboski şehit ailelerini buluşturdu. Ethem Sarsülük, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan ve Ahmet Atakan’ın annelerinin katıldığı buluşmaya aralarında Partizan’ın da olduğu Ankara Dayanışması bileşenlerinden oluşan heyet eşlik etti.

“acılarımız ortak, mücadelemiz de ortak”

Gezi şehit anneleri ile Dayanışma heyeti ilk olarak Mardin’e gelerek, burada Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Anneler ile heyeti Eş Başkan Februniye Akyol karşılarken, buluşma sırasında duygulu anlar yaşandı.

Mardin’in ardından Şırnex’in Cizre ilçesine geçilerek, Cizre Belediyesi Eşbaşkanların katılımıyla bir buluşma gerçekleşti. Eşbaşkan Leyla İmret Kürtçe olarak gerçekleştirdiği konuşmasında Gezi annelerinin acısıyla kendi acılarının bir olduğunu vurguladı. Diğer Eşbaşkan Kadir Kunur bu ziyaretin ezilen halkların kenetlenmesi için çok önemli bir ziyaret olduğunu vurgulayarak ziyaretin Roboski ile Gezi arasında kurulan bir köprü olduğunu söyledi.

Kunur ayrıca Gezi anneleri ile Ankara Dayanışması tarafından gerçekleşen ziyaretin Cizre’de önemli bir yankı yarattığını belirtti. Belediye Eşbaşkanlarının ardından Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan acıların ortak olduğu ve halkların kardeşliği vurgulu bir konuşma gerçekleştirdi. Anneden sonra Ankara Dayanışması adına Harun Çakmak, ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Cizre ziyaretinin ardından heyet ve aileler Roboskî’ye doğru yola çıktı. Roboskî’de aile ve heyeti şehit yakınları, köyün ileri gelenleri ve çocuklar karşıladı. Roboskî için Adalet Yeryüzü için Barış Derneği (Komelaya ji bo Roboskîyê Edalet ji bo Cîhanê Aştî) önünde buluşan Gezi şehit anneleri, Dayanışma heyeti ve Roboskî aileleri burada konuşmalar yaptı.

İlk sözü Roboskî’ye neden geldiklerini anlatan Ankara Dayanışması sözcüsü Harun Çakmak aldı. Çakmak “acılarımız ortak, mücadelemiz de ortak” şiarıyla buraya geldiklerini ve katleden, katletmeye devam eden devletin baskılarına karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Çakmak’ın ardından Gezi şehit anneleri söz alarak Roboskî ailelerine baş sağlığı diledi ve halkların kardeşliğinin önemini belirtti. Gezi şehit annelerinden sonra bir Roboskî şehit annesi de Gezi’de katledilenler ile Roboskî’de katledilenlerin polis de olsa asker de olsa aynı devlet tarafından katledildiğini belirterek Gezi şehit annelerinin ve Dayanışma’nın gelmesinden mutlu olduklarını vurguladı.

 

Roboskî şehitlerinin mezarı ziyaret edildi

Konuşmaların ardından Roboskî’de katledilenlerin defnedildiği mezarlığa gidilerek burada bir anma gerçekleştirildi. Mezar taşlarında doğum yılı 95-97… gibi yılların yazılı olması kitle de hem büyük bir üzüntü hem de büyük bir öfke yarattı.

Gezi şehit anneleri mezarları bir bir gezdi. Çocuklarının, kardeşlerinin mezarları başında olan Roboskî’li aileler ise yakınlarının hikâyelerini anlattılar. Mezar ziyaretinin ardından tekrar köy merkezine gelinerek burada Roboskî’lilerin verdiği yemek hep birlikte yenildi. Önemli ve samimi bir bağın kısa bir süre zarfı içerisinde oluştuğu gözlenirken, Roboskî’liler ziyarete gelen misafirlerini zafer işaretleriyle uğurladı.

Gezi şehit annelerinin ve Ankara Dayanışması’nın ziyareti bugün Lîce’yle devam edecek.

IMG_2137