Home , Haberler , Gever’de katledilen 4 kişi sonsuzluğa uğurlandı

Gever’de katledilen 4 kişi sonsuzluğa uğurlandı

3540 5

Hakkari ’nin Gever ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Aydın TümenSerhat BuldanNejdet İşyözü ve Rahmi Sefalı bugün sonsuzluğa uğurlandılar.

Dün sabah saatlerince Kobra tipi zırhlı aracın halkı taraması sonucu 1’i çocuk 4 kişi yaşamını yitirmişti. Katledilen 4 kişinin cenazeleri bugün yapılan cenaze töreninin ardından sonsuzluğa uğurlandı. Cenaze törenine çevre köylerden binlerce kişinin yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, HDP Colemêrg milletvekilleri Selma IrmakNihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, HDP Wan Milletvekili Adem Geverî, HDP ve DBP’li yöneticilerin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı.

Cenazeler “Şehîd namirin” sloganlarıyla uğurlandı

İlçe Devlet Hastanesi’ndeki otopsi işlemlerinin ardından aileler tarafından alınan Aydın Tümen, Serhat Buldan ve Nejdet İşyözü’nün cenazesi Esentepe Mahallesi’nde bulunan Bajêrgeh Şehitliği’nde, Rahmi Sefalı’nın cenazesi ise kentin yaklaşık 25 kilometre uzaklığında bulunan Şahê köyünde toprağa verildi.

Yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile „Bajêrgeh Şehitliği“ne getirilen Tümen, Buldan ve İşyözü’nün cenazelerinin bulunduğu tabutlar mezarlık girişinde omuzlara alınarak taşındı. Tören esnasında birçok sokak başı zırhlı araçlar ile kapatılırken, Drone hareketliliği gözlemlendi.

Mezarlıkta özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına „Çerxa Şoreşê Marşı“ eşliğinde duruşu yapıldı; sık sık „Şehîd namirin“ ve „Katil devlet hesap verecek“ sloganları atıldı.

Şahê köyüne doğru yola çıkarılan Rahmi Sefalı’nın cenazesi ise köy girişinde yüzlerce kişi tarafından „Şehîd namirin“ sloganıyla karşılandı. Kitlenin omuzlarında köy mezarlığına kadar taşınan Sefalı’nın cenazesi daha sonra toprağa verildi.

3540 17“Olayın sorumlusu AKP hükümetinden hesabı sorulacaktır”

Katledilen 3 kişinin cenaze töreninde konuşan HDP Colemêrg Milletvekili Selma Irmak, „O tetiği çekenlerin ve olayın sorumlusu olan AKP hükümetinden hesabı sorulacaktır. Bölgedeki bütün katiller AKP’den cesaret alıyor“ diye konuştu.

Daha sonra konuşan HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan ise, „Bütün bu zulme karşı Gever halkı yıllardır korkmadan baş eğmeden direniyor“ dedi.

Sefalı’nın cenaze töreninde konuşan HDP Colemêrg milletvekili Abdullah Zeydan, „Bu katliamın sorumluları bu komutanlar ve Yüksekova Kaymakamı’dır. Kaymakam derhal görevden alınmalıdır“ dedi.

Cenaze töreninin ardından kitle Yeni Mahalle’de kurulan taziye çadırına geçti.

scroll to top