Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Fransız tarım emekçileri traktörlerle Paris’te eylem yaptı

Fransız tarım emekçileri traktörlerle Paris’te eylem yaptı

UnknownFransa’da binlercesi iflasın eşiğinde olan tarım üreticileri bugün başkent Paris’te eylemde. Dün başkente 60 kilometre uzaklıkta toplanan bin 500 kadar traktör ile kentte eylem düzenleyecek olan üreticiler hükümetin acil önlem almasını isteyecek.

Yaz ayları boyunca eylemde olan tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan binlerce üretici, bugün başkent Paris’te hayatı felce uğratacak bir eylemde buluşuyorlar. Traktörlerle Porte de Vincennes’de buluşulacak eylem nedeniyle başkent trafiği büyük oranda aksayacak.

Eylem nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren tıkanan trafiğin, traktörlerin akşam saatlerinde geri dönecek olmaları nedeniyle aksaması bekleniyor. Eylem için ülkenin birçok bölgesinden traktörlerle Paris’in çevresinde toplanan traktörlerin ağır viteste kente girecekleri ve başkente ulaşmalarının öğlen saatlerine kadar süreceği de tahmin ediliyor.

Traktörlerin başkent trafiğini bloke etmesini engellemek isteyen Paris Polis Müdürlüğü, vatandaşların özel araçları yerine tren ve metro gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri çağrısında bulundu.

Fransız tarım ve hayvancılık sektörü son aylarda ciddi bir kriz içerisinde. Üretim maliyetinin yüksekliği nedeniyle gıda marketlerinin yabancı ürünleri tercih etmesi binlerce üreticiyi iflasın eşiğine getirmiş durumda. Temmuz ayında yayınlanan bir raporda, 22 bin civarında irili ufaklı üretici işletmenin iflas etmek üzere olduğu ve en az 40 bin çalışanın ise işsiz kalmak üzere olduğuna yer verilmişti. (anf)

scroll to top