Anasayfa , Avrupa , Fransa’da Newroz Etkinlikleri

Fransa’da Newroz Etkinlikleri

IMG-20150320-WA0022[1]FRANSA | 22 – 03 – 2015 | İsyan, serhıldan ve zaferin adı Newroz, Fransa’nın birçok bölgesinde kutlandı. Kutlamalarda Kobanê direnişi selamlanırken, Demirci Kawa’nın yaktığı ateşin büyütüldüğü haykırıldı.

 

Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Mart akşamı saat 18’de Doğu Garı’nda bulunan kilisenin önünde toplanan kitle, saat 19’da Cumhuriyet Meydanı’na doğru sloganlar ve meşalelerle yürüyüşe geçti. ATİK ve Partizan taraftarlarının da flamalarıyla katıldığı yürüyüş sırasında Kürtçe, Türkçe ve Fransızca sloganlarla yürünürken, meydanda yapılan basın açıklaması ve 21 Mart tarihinde yapılacak Newroz kutlamalarına yapılan çağının ardından etkinlik tamamlandı. 21 Mart günü ise binlerce kişinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirildi. Yürüyüşle başlanan etkinliğe birçok kurum katılırken, pankart ve dövizlerin yanında sık sık sloganlar atıldı. Yürüyüşün bittiği yerde kurulan sahneden birçok konuşmacı söz alırken, müzik dinletileri de verildi. Salih Müslim ve Remzi Kartal‘ın da aralarında bulunduğu konuşmacıların ardından Grup Abdal, Zelemele’nin müzik dinletileriyle devam etti. Konuşmalarda genel olarak Kobanê direnişi ve inşası öne çıkarken, aynı zamanda önümüzdeki seçimin önemine de sık sık vurgu yapılarak, seçimlerde HDP’ye oy verilmesi için çağrılar yapıldı. Newroz etkinliğine katılan Partizan taraftarları yoğun bir şekilde gazete dağıtımı yaparken, seçimlere yönelik tavır noktasında yapılan tartışmalar ve seçim tavrı kitle tarafından olumlu karşılandı.

 

Strazburg’da ise 20 Mart günü Newroz yürüyüşü gerçekleştirilirken, 22 Mart günü ise Newroz gecesi etkinliği düzenlendi.

Saat 19’da başlayan meşaleli yürüyüş boyunca direniş marşları ve sloganlara coşkuyla eşlik edildi. ATİK ve Partizan taraftarlarının da katıldığı, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yürüyüş Kleber Meydanı’nda sonlandırıldı. Meydanda toplanan kitle ilk olarak tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Kısa konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılarak halaylar çekildi. Etkinlik, çekilen halayların ve atılan sloganların ardından son buldu.

 

Newroz, Mulhouse’da 20 Mart tarihinde kutlandı. Kutlama önce “Newroz Pîroz Be!” pankartı arkasında yürüyüş ile başladı. Başlama alanında önce halaylar çekildi. 350 kişilik bir kitlenin katıldığı yürüyüş boyunca Kürtçe, Türkçe ve Fransızca sloganlar atıldı. Bitiş noktasında yakılan ateşle birlikte, tüm devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı ve halaylarla devam edildi. Kutlamaya ATİK, Kürt Kültür Merkezi, ACOTF ve MLKP katıldı.

 

Fransa’nın Nantes şehrinde, aralarında Partizan’ın da bulunduğu kurumlar, 21 Mart günü bir araya gelerek Newroz’u kutladı. Yoğun katılımın olduğu etkinlikte çeşitli konuşmalar gerçekleştirildi. Etkinlik,yakılan Newroz ateşi ve çekilen halaylarla sonlandırıldı.

 

Bordeaux şehrinde, Zafer Meydanı’nda Newroz etkinliği gerçekleştirildi. 20 Mart Cuma günü Partizan’ın da çağrısıyla 200 kişilik kitle, saat 18’de alanda toplandı. Saygı duruşuyla başlanan etkinlikte Kobanê direnişi üzerine vurgular yapılırken sık sık sloganlar atıldı. Newroz ateşinin yanmasıyla, alanda Kürt sanatçıların söylediği halaylarla kitle halaylar çekti.