Anasayfa , Avrupa , Fransa’da ablukaya rağmen 100 binden fazla emekçi yürüdü

Fransa’da ablukaya rağmen 100 binden fazla emekçi yürüdü

fransa

Fransa’nın başkenti Paris’te 60 bin işçi, emekçi ve genç, işçi haklarını tahrip edecek, işten atmaları kolaylaştıracak yasa tasarını bir kez daha protesto etti. Tasarının görüşmeleri ise Senato’da devam ediyor.
Mitinge katılım öncekilere göre düşük olsa da sendikaların ve birçok gazetenin de değerlendirmesi, hükümetin yasak kararını tepkiler üzerine geri almasının büyük bir kazanım olduğu yönünde. Fransa’da 1962’den beri hiçbir sendikal eylem siyasi sebeplerden dolayı yasaklanmamıştı.

EYLEME POLİS ABLUKASI

Paris’te 1.6 kilometrelik bir güzergahta gerçekleşen yürüyüşte ise güvenlik terörü estirildi. Metro kapatılarak emekçilerin alana gelişi zorlaştırıldı. Binlerce polis görevlendirildi ve güzergah çevresi barikatlar ve demir kafeslerle adeta abluka altına alındı. Fransızların çok da alışık olmadığı şekilde TOMA’lar da hazır bulunduruldu. Buna rağmen on binlerce işçi ve emekçinin yürüyüşe katılması engellenemedi. Hükümet ‘güvenlik önemlerinin’ gerekçe olarak devam eden Euro 2016 Futbol Turnuvası ve terör saldırısı ihtimalini gösterdi.
Paris’in yanı sıra Liman kendi Havre’de 20 bin, Marsilya’da 45 bin Toulouse’ta da 12 bin emekçi sokağa çıktı.

fransa_is_yasasi-1

BİR SONRAKİ EYLEM 28 HAZİRAN’DA

Öte yandan sendikalar ve kitle örgütleri bir sonraki eylem tarihi olarak 28 Haziran Salı gününü açıkladı. 28 Haziran’da yasanın Senato’da onaylanması ve Meclise gönderilmesi bekleniyor. Başbakan Manuel Valls Hükümeti, daha önce Anayasanın 49’uncu maddesi 3’üncü fıkrasında kendisine verilen hakkı kullanarak Meclisi baypas etmiş, yasanın Mecliste tartışılmasına engel olarak doğrudan Senato’ya göndermişti.