Home , ATİK , Fransa-ATİK Komitesinden 17 Kasım Eylemine Çağrı

Fransa-ATİK Komitesinden 17 Kasım Eylemine Çağrı

FRANSA |11.11.2018| Fransa’da 17 Kasım tarihinde düzenlenecek „salyangoz eylemlerine“ ilişkin Fransa-ATİK Komitesi tarafından bir açıklama yayınlandı.

17 KASIM’DA EYLEMLERE KATILALIM! DESTEK SUNALIM!

Sosyal Sigorta Yasası değiştiriliyor, memurlar “küçülme” adına işten çıkarılıyor, işçilerin emekleri hiçleştiriliyor, öğrencilerin öğrenim süreci zorlaştırılıyor, emeklilerden alınan vergiler arttırılıyor. Son bir yıldır tüm bu kesimler Genel Grevlerle tepkilerini ortaya koyuyor. Uygulanan ekonomik politikalar artık toplumun hemen her kesimini etkilemektedir. Yapılan tüm araştırmalar, Fransa’da alım gücünün oldukça düştüğünü gösteriyor. Hükümet ve Macron ise ısrarla “zenginlerin” sözcüsü olmayı sürdürüyor. Büyük firmaların vergileri düşürülüyor, bütçelerde devasa paylar onlara ayrılıyor. Diğer emperyalist devletlerle yarışabilmenin, Ortadoğu’da, Afrika’da daha fazla söz hakkına sahip olma isteğinin faturası emekçilere kesiliyor.

Şimdi artan yoksulluğa karşı bir kez daha sokaklara çıkılacak, yollara barikatlar kurulacak. Benzin fiyatlarındaki artışa tepki olarak lokal örgütlenen eylemler, “Salyangoz Eylemi” olarak tüm ülkede gerçekleştirilecek. 400 ayrı noktada, 100’ü aşkın yol ve otobanlar trafiğe kapatılacak. Alışveriş merkezlerine gidilmeyecek. 17 Kasım’da yapılacak boykot ve blokajlarla deyim yerindeyse “hayat durdurulacak”. Bir kadın eylemcinin, “Her şeye zam yaptınız. Ne istiyorsunuz evimizden çıkmayalım mi? Fransa nereye gidiyor, paralarımızla ne yapmak istiyorsunuz. Sizin istediğiniz yoldan gitmeyeceğiz!” çığlına, bir şoför eylemcinin çığlığı karışıyor; “İnsanlar yavaş, yavaş uyanmaya başladı. Sayımız her gün artıyor!”

Göçmenler ve göçmen örgütleri olarak bizlerde bu sorunların ve direnişlerin bir parçasıyız. Üstelik, daha da koyulaştırılmış bir şekilde yaşıyoruz bunları. Artan göçlerle çoğalan mülteci sayıları, ırkçı politikalarla bize dönüyor. Gerek ekonomik gerek siyasal krizlerinin en büyük nedeni gösteriliyoruz. Fransız işçi-emekçilerinin, halkının yanında yer alarak hem hakkımızı savunalım, hem yapılmak istenen ayrımcılığa dur diyelim!

ATİK-FRANSA KOMİTESİ

Kasım 2018