Home , Haberler , Frankfurt’ta Başkan Gonzalo İçin Ortak Anma

Frankfurt’ta Başkan Gonzalo İçin Ortak Anma

MANNHEİM|26.09.2021| Dr. Abimael Guzman (Başkan Gonzalo) Frankfurt’ta ADGB bileşenlerinden ADHK, ATİK ve Internationalistisches Bündnis tarafından anıldı.

12 Eylül 1992’de tutuklanarak konulduğu Lima yakınlarındaki Callao deniz üssü hapishanesinde, 86 yaşında ve ağır sağlık sorunları olduğu bilinmesine rağmen, tek kişilik hücrede ağır tecrit koşulları altında tutulan Manuel Rubén Abimael Guzmán Reynoso, 11 Eylül günü yaşamını yitirmişti.

Peru devleti, Gonzalo’nun cenazesini teslim etmeyerek, avukatları ve ailesinin, yoldaşlarının tepkilerine rağmen  24 Eylül Cuma sabahı Deniz üssü hapishanesi hastanesinin krematoryumunda yakarak, küllerini bilinmeyen bir yere attı.

Başkan Gonzalo için düzenlenen anma, Frankfurt’un kalabalık meydanlarından biri olan Paulsplatz’ta düzenlendi. Almanya’da yapılacak seçimler için propaganda çalışmalarını yürüten MLPD ve İnterbündnis seçim çalışmasının bir kısmından sonra etkinliği Gonzalo’nun anmasına ayırdı.

Anma etkinliği Gonzalo şahsında yapılan saygı duruşunun ardında ADGB’ nin Almanca açıklaması okundu. Daha sonra müzikle sürdürülen anma etkinliği, enternasyonal dayanışma sloganlarıyla sonlandırıldı.

scroll to top