Anasayfa , Haberler , F Tipi cezaevinde Gezi düzenlemesi

F Tipi cezaevinde Gezi düzenlemesi

bu-da-cezaevi-muduru-akin-gezi-duzenlemesi-1TEKiRDAG |17-11-2013 |Tekirdağ 1 Nolu F Tipi cezaevinde mahpuslara yönelik işkence ve kötü muamele iddialarıyla gündeme gelen ikinci müdür Haydar Ali Ak, tutuklu Ali Gülmez’in tutulduğu tek kişilik hücrede yetiştirdiği yeşillikleri “Ali Gülmez’in gezi parkını düzenleyelim” diyerek söktü. Bu keyfi uygulamaya tepki gösteren Gülmez’e ise disiplin cezası verildi.

Aziz Nesin’in öykülerini aratmayan olay, Gezi Parkı direnişine yapılan operasyondan bir gün sonra meydana geldi.

YEŞİLLİKLERİ SÖKENE DEĞİL, TEPKİ GÖSTERENE CEZA

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi cezaevinde ikinci müdür olarak görevde bulunan Haydar Ali Ak 27 Mayıs 2013 tarihinde gardiyanlar eşliğinde, mahpus Ali Gülmez’in kaldığı tek kişilik hücreye arama bahanesiyle girdi. Gülmez’in yetiştirdiği yeşilliklere bakan Ak, gardiyanlara dönerek, “ Ali Gülmez’in gezi parkını düzenleyelim” diyerek yeşillikleri söktü. Buna kapılara vurarak ve slogan atarak tepki gösteren Gülmez’e ise aynı gün cezaevi disiplin kurulu tarafından, “1 aylık ziyaret kabulünden men” cezası verildi. İdare soruşturmayı yürütürken usul kurallarına uymadığı gerekçesiyle Tekirdağ İnfaz Hakimliği tarafından bahsi geçen disiplin kurulu cezasının iptaline karar verildi.

F Tipi cezaevinde Gezi düzenlemesi


DİKKATE ALINMAYAN TEK HUSUS TEK KİŞİLİK HÜCREDE KALIYOR OLUŞU

Cezaevi idaresinin Ali Gülmez’e yönelik keyfi uygulamaları bununla da sınırlı değil. Aylardır A bloktan C bloka geçmek isteyen Gülmez’in bu talebi de “Sakıncalı” denilerek reddedildi. İdarenin zaten tek kişilik hücrede kalan Gülmez’in dilekçelerine verdiği cevapta öne sürülen “Sakıncalı” durum ise şöyle açıklandı: “Hükümlü/tutuklu durumu, sınıflandırılma durumu, yaş, cinsiyet, yargılanma süreci, suç ceza süreleri, suçun niteliği, suçun niceliği, sosyo ekonomik ve kültürel yapı, ilgi ve yetenekleri, sağlık, eğitim, akrabalık, ziyaretçi durumları da göz önüne bulundurulması zorunluluğu dikkate alınmış, kişi ve kurum güvenliği açısından hükümlü Ali Gülmez’in değişiklik taleplerinin reddine….” (ZEYNEP KURAY/BİRGÜN)