Anasayfa , Haberler , Ethem’in Duruşmasında Polis-Hâkim İşbirliği

Ethem’in Duruşmasında Polis-Hâkim İşbirliği

ethemsarisulukANKARA |23-09-2013 | Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılandığı dava bugün “görüldü.” Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan açılan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında “polis izdihamı” yaşandı.
Ethem Sarısülük’ün bugün 09.00′da başlayacak duruşması için 08.30’da yaklaşık 100 çevik kuvvet polisi duruşma salonuna alındı. Sanık sandalyesine bile sivil polisler oturtuldu.
Bu duruma tepki gösteren Ethem’in ailesi ile sivil polisler arasında tartışma yaşandı.
Ethem’in annesi Sayfı Sarısül de tartışmalara katılarak “Salonda sivil polis istemiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.
Duruşma salonundaki tartışmalar duruşma savcısının da katılmasın üzerine Sarısülük ailesinin avukatları sert tepki göstererek, “Siz kimsiniz, siz tarafsızın” diyerek tepkisini gösterdi.
Avukatlar dışında kimseye oturacak yer kalmadı. Yaşanan polis işgali üzerine sabah saatlerinde Ethem’in ailesi ve avukatları duruşmaya katılmama kararı aldı. Adliye koridorunda da yüze yakın polisin beklemesi dikkat çekti.
Saat: 9.30’da Ethem’in ailesi ve avukatları kararını değiştirerek duruşma salonuna girdi. Duruşma salonundan çıkartılan polisler Adliye koridorlarını işgal etti. Bu sırada Ethem’in katledilmesini ve polis Ahmet Şahbazın açıkça korunmasını Adliye önünde sloganlarla protesto eden kitlenin eylemi de sürüyor.
Adliye içinde de sivil polislerin avukatları sürekli taciz ettiği görüldü. Polis, salona alınmayan ve salon önünde bekleyenlere küfür etti. Salon önünde bekleyen polislerden birinin telefonla konuşurken “Bizimkiler burada iyi provokasyon çıkarıyor merak etmeyin” dediği öğrenildi.
Saat: 10.00’da polis Ahmet Şahbaz duruşmaya getirildi. Avukatlar duruşmanın kapalı yapılmasına “vereceğiniz karar töhmet altında kalır” diyerek itiraz etti.
İtirazı değerlendiren mahkeme duruşmanın kapalı yapılması kararını tekrar etti. Ve Ethem’in ailesi, yakınları, basın da dahil olmak üzere herkes salondan çıkarıldı, salon boşaltıldı.
Ethem’in yakınları salondan çıkarken polis saldırısına uğradı. Salon içinde de polisler avukatlara saldırdı. Arbede sırasında Ahmet Şahbaz’ın peruğu düştü.
Şahbaz’ın davaya peruk takarak ve bıyık bırakarak geldiği öğrenildi. Şahbaz polisler tarafından kaçırıldı. Adliye önünde Hüseyin Aygün ve Ethem’in yakınları basın açıklaması yapıyor.

Özgür Gelecek