Home , Avrupa , EFJ, Türk devleti ve EUTELSAT ortaklığıyla Kürt televizyonlarının kapatılmasını kınadı

EFJ, Türk devleti ve EUTELSAT ortaklığıyla Kürt televizyonlarının kapatılmasını kınadı

img_20161014_103544Avrupa  Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Türk devletinin baskısıyla EUTELSAT tarafından Med Nuçe ve Newroz televizyonlarının yayınlarının kesilmesini basın açıklaması yaparak kınadı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Press Clup Brussels’te düzenlenen basın toplantısına, televizyonların yönetici ve çalışanlarıyla birlikte Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’ndan Anthony Bellanger ile çok sayıda uluslararası basın kuruluşu katıldı.

Gazeteci-yazar Füsun Erdoğan, Med Nuçe TV Editörü ve kapatılan Özgür Gündem’in yazarlarından Baki Gül ile yine Özgür Gündem çalışanlarından Bayram Balcı da toplantıya katıldı.

Basın toplantısının moderatörlüğünü ise Avrupa  Gazeteciler Federasyonu Temsilcisi Mehmet Köksal yaptı.

Köksal, Türkiye’de basın özgürlüğünün geldiği boyuta dikkati çekerek, açılış konuşmasını  yapması için kürsüye Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’ndan Bellanger’ı çağırdı.

BELLANGER: TÜRKİYE’DEKİ TABLO ÜRKÜTÜCÜ

Bellanger, sözlerine geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaretteki incelemelerini anlatarak başladı. Basın özgürlüğünün bugün bir çok ülkede ihlal edildiğini ancak Türkiye’de gazetecilere yönelik keyfi tutuklama ve yayın kuruluşlarının kapatılmasının ürkütücü boyutlara ulaştığına işaret eden Bellanger, “Öyle ki, Erdoğan’ın sindirilmesi istenen gazetecilere dair bir listesinin olduğu  konuşuluyor“ dedi.

Bellanger, Adana ve İstanbul’da birçok gazetecinin hukuksuzca  tutuklamasına şahitlik ettiğini, tutuklanan pek çok gazeteci için başlatılan imza kampanyalarının devam ettiğini söyledi.

‚POLİTİK VE EKONOMİK ÇIKARLAR GÖZETİLDİ‘

Bellanger, ayrıca Avrupa insan hakları kuruluşlarının Türkiye’deki muhalif basına yönelik baskılara ilişkin kendisiyle görüştüklerini belirtti. Avrupa’da yayın yapan Med Nuçe, Newroz, Ronahi ve Sterk’in kapatılmasının politik ve ekonomik nedenler içerdiğini söyleyen Bellanger, Fransa’nın, EUTELSAT’ın AKP ile ittifakına karşı tutum almasını istedi.

Toplantıda, Med Nuçe’nin öz yönetim alanlarından yayımladığı kareler de gösterildi.

GÜL: AVRUPA HUKUKU İHLAL EDİLDİ

Med Nuçe TV Editörü Baki Gül, EUTELSAT’ın Avrupa hukukunu da ihlal ettiğini, Türk Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın baskıcı politikalarına ortak olduğunu kaydetti.

Lisans kurumlarının öncelikli olarak yayınlar için uyarı yapması gerektiğini, ancak böyle bir uyarının da söz konusu olmadığını belirten Gül, şunları söyledi: „Tarafımızca yürütmeyi durdurma davası açılmışken, hukuksal karar beklenmeden Eutelsat’ın yayını durdurması dikkat çekicidir. RTÜK’ün 17 Mayıs’ta Eutelsat’a gönderdiği çarpıcı bir belge var.  Norveç, İsveç ve Belçika’dan da yayınların engellenmesi yönünde talepte bulunulmuş. Bunu bir darbeye karşı mücadele gibi yansıtıyorlar ancak öyle değil. Zira gönderilen tebligat darbeden önceki bir tarihe tekabül ediyor; 17 Mayıs’a.“

NORVEÇ’İN TUTUMU

Gül, Norveç ‚in RTÜK’e  “Türkiye’deki işleyişi uygulamamız söz konusu olamaz, hukuk dışı“ cevabını verdiğini de aktardı.

„1914-1915’te Ermenilere yapılan soykırım bugün Kürtlere yapılıyor“ diyen Gül, „Şırnak, Nusaybin hâlâ abluka altında. Kürt medyası susturularak katliam politikası yürütülmek istenmekte‘ diye ekledi.

Gazeteci Baki Gül, EUTELSAT’ın Türk devleti ve DAİŞ’e katliamlar yapması için zemin sunduğuna vurgu yaparak, basın mensuplarına dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

GERÇEKLERİN KATLEDİLMESİNİ İSTEMİYORSAK SES ÇIKARMALIYIZ

Gazeteci Fusün Erdoğan ise “ gazetecilik riskli meslek. Savaşta önce gazetecileri susturarak gerçekleri katlediyorlar. Bir gazetenin kapısına mühür vurmak, katletmek demektir. 90’lı yıllarda ölüm düşüyordu payımıza, şimdi maddi kanıta dayanmaksızın tutuklama. Tutuklayıp bir suç yapıştırıyorlar ve terörist olmadığınızı kanıtlayın diyorlar. Mahkemeler hukuk cinayetleri işliyor” dedi.

Benzer uygulamaların gazetecilik yaptığı 90’lı yıllarda da yaşandığını, beyaz cinayetler işlendiğini hatırlatan Erdoğan, AKP rejiminin basına yönelik lincini anlattı. 12 televizyon ve 13 radyo kanalının ardından MED NUÇE  ve NEWROZ TV’nin kapatıldığını söyleyen Erdoğan, “Bir yayın organı uyarı almadan süresiz mühürleniyor.  Gazeteci tutuklanıyor. O da yetmiyor olacak ki basın kuruluşunun tüm ekipmanı ve mal varlığı devlet kanalı TRT’ye aktarılıyor” diye konuştu.

Uydu şirketi EUTELSAT ‚a tepkisini dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti: “Uluslararası tekel, kartelin çıkarları söz konusu olunca, basın özgürlüğü ayaklar altına alınabiliyormuş. Burada olanlara da olmayanlara da görevler düşüyor. Gerçeklerin katledilmesini istemiyorsak, ses çıkarmalıyız.“

DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM

DİHA, JINHA ve ÖZGÜR GÜNDEM  üzerindeki baskılara da dikkat çekilen basın toplantısında, baskıları bizzat yaşayan gazeteci Bayram Balcı, 92’de kurulan Özgür Gündem’in o günden bu yana karşı karşıya olduğu ihlalleri anlattı. Basın mensuplarına dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.