Home , Avrupa , Duisburg’da Politik Tutsaklar ile Dayanışma Eylemleri

Duisburg’da Politik Tutsaklar ile Dayanışma Eylemleri

DUİSBURG|19.03.2023| Almanya’nın Duisburg şehrinde Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü olan 18 Mart’ta iki farklı eylem gerçekleştirildi. Duisburg Stellt Sich Quer, (Duisburg Karşı Duruyor) DKP Duisburg, ( Almanya Komünist Partisi) Freies Forum Duisburg, (Özgür Forum) Offennes Antifaschistisches Treffen Duisburg, (Herkese Açık Antifaşist Buluşma) SDAJ Duisburg, (Alman Sosyalist İşçi Gençlik) ve ATİK’e bağlı UPOTUDAK‚ın (Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi)  ortak örgütlediği ilk eylem (miting) saat 15:00’da başladı.

Farklı ülkelerdeki tutsakların durumuna dikkat çekilen konuşmalarda, mevcut sisteme karşı mücadele ederken tutsak düşen devrimcilerin, antifaşistlerin sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

Eylemde UPOTUDAK adına yapılan konuşmada “Avrupa ülkelerinde devrimcilere yönelik saldırılar artıyor. Başta Almanya ve Fransa olmak üzere birçok ülkede çıkarılan yeni yasalarla, Almanya ve Fransa’da emperyalist kapitalist sistemi eleştiren ve ona karşı mücadele eden güçler, Alman Temel Kanunu’nun 129 a ve b maddesine dayanarak sokaklarda tutuklanacak, göçmen devrimciler kendi ülkelerinde faşist baskıya karşı verdikleri mücadele nedeniyle uzun hapis cezalarına çarptırılıyor. Her şeyden önce bu saldırıya en çok Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimciler maruz kalıyor. Düzinelerce devrimci şu anda Alman hapishanelerinde tutuluyor“dendi.

Miting alanında standlar açıldı ve 18 Mart Politik Tutsaklar ile Dayanışma Günü’ne dair bildiriler dağıtıldı. Eylem boyunca  “Politik tutsaklara özgürlük” “Filistin’den Kurdistan’a İntifada Serhildan”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” gibi sloganlar atıldı. Eylemde UPOTUDAK tarafından çıkartılan, uzun yıllardır ABD’de hapis olan Black-Panther hareketinin önderi Mumia Abu-Jamal, Filistin özgürlük hareketinden Georges Abdallah ve Ahmad Saadat ve Hindistan’da tutsak olan Dr. G.N. Saibaba gibi devrimcilerin fotoğrafları taşındı.

Saat 17:00’da biten Miting sonrası, yine şehir merkezinde bulunan Linkes Zentrum’a (Sol Merkez) geçilerek, burada bir kültürel program yapıldı. Kültürel programda sahne alan Grup La Liberta Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ından Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve Zazaca zından direnişi ve kavga ezgilerini seslendirdi. Daha sonra Almanca Rap müziğin yapıldığı etkinlik akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Kültürel etkinlikte elde edilen gelir ise tutsaklarla dayanışma amacıyla Kızıl Yardım‚a (Rote Hilfe) bağış edildi.