Home , Haberler , Duisburg Montagsdemo’dan Yeşilçalı İle Dayanışma

Duisburg Montagsdemo’dan Yeşilçalı İle Dayanışma

DUİSBURG |15.08.2017|Başladığı gündem günümüze her hafta Pazartesi günü düzenlenen “Montagsdemo”nun bu hata konusu Emperyalist saldırganlık ve Almanya’nın devrimcilere yönelik saldırılarıydı. ATİF Duisburg’un da destek verdiği miting, yoğunluklu olarak Münih’deki politik tutsakların durumu işlendi.

Miting’in başlangıcında kısaca, Pasifikteki Kuzey Kore ve ABD arasında kızışan savaş manevrası ve Çin’in bu gelişmedeki rolüne değinilerek, emperyalistlerin kendi arasındaki dalaşın bir sonucu olan bu gelişme, bir dünya savaşı çanlarını çaldığına değinildi. Mitinge katılan kitlenin serbest mikrofon şeklinde yaptıkları değerlendirmelerde, özellikle emperyalistler arasındaki çelişkilerin son süreçte giderek derinleştiğine dikkat çektiler.

Mitingin ikinci bölümünde ise, emperyalistlerin kendi arasındaki çelişkilerin bağımlı ülkelere yansıması ve Alman devletiyle Türk devletinin uzun süreli çıkarlara dayanan ilişkisine değinilerek, Münih’de tutuklu 10 politik tutsağın durumu ele alındı.

Özellikle Alman devletinin kamuoyu karşısında Türkiye ile çelişkileri varmış görünse de devletler arası ilişkilerin aynı şekilde sürdüğü ve Türk devletinin istemiyle Avrupa çapında yapılan bir operasyonla Türikye’deki devrimci mücadeleyi sahiplendikleri için, içerisinde ATİK eski yöneticileri ve üyelerinin de bulunduğu devrimcinin iki yıl aşkındır tutuklu olduğu işlendi. Bu operasyonun özellikle Erdoğan’nın emriyle yapıldığı ve on insanın uzun süredir tek kişilik hücrelerde tutulduğu anlatıldı.

Mitinge katılan Duisburg’daki ATİF üyeleri de taşıdıkları dövüzlerle Mehmet Yeşilçalı’ya özgürlük taleplerini dile getirdiler. ATİF adına konuşan bir arkadaş, uluslar arası emperyalist güçler arasındaki çelişkilerin derinleştiği, bunun sonucunda da çeşitli alanlarda bölgesel çatışmaların yoğunlaştığına dikkat çekti ve pasifikte yaşananların Kuzey Kore ile ABD arasında ki bir çatışmanın olmadığı esasta K. Kore üzerinden Çin ve ABD’nin birbirlerine horozlandıklarına dikkat çekti.

Temsilci Münih politik tutsaklar davasındaki gelişmeler değindikten sonra, özellikle Mehmet Yeşilçalı’nın durumuna dikkat çekerek, herkesi Yeşilçalı’ya özgürlük kampanyasına katılmaya çağırdı. Alanda yoğun bildiri dağıtımı yapıldı, bir çok insanın hazırlanan protesto mektubunu doldurması sağlandı.

Son olarak “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganlarıyla miting sonlandırıldı.