Home , Avrupa , Duisburg “Adalet Yoksa Barışta Yok!“ Dedi

Duisburg “Adalet Yoksa Barışta Yok!“ Dedi

DUISBURG | 04.06.2020 | Duisburg Georg Floyd’un öldürülmesinden sonra kitlesel bir miting ile adalet yoksa barışta yok dedi!

„Artık değiştiremediğim şeyleri kabul etmiyorum. Kabul edemediğim şeyleri değiştiriyorum. ”(Angela Davis)

Bu sözlerle, korona salgınının patlak vermesinden bu yana Duisburg’daki en karabalık miting gerçekleştirildi. ABD’de 25 Mayıs’ta polis tarafından öldürülen Georg Floyd’u anmak ve ırkçılığı teşhir etmek için yaklaşık 400 insan Duiburg’ta bir araya geldi. Miting bir dakikalık saygı duruşundan sonra ATİF Duisburg’un da kurucusu ve bileşeni olduğu “Duisburg Karşı Duruyor” platformu adına yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşması “Bugün ırkçı şiddete karşı protesto etmek için buradayız. Birçok insan için günlük yaşamdır. Kökenimiz, dilimiz, ten rengimiz, cinsiyet veya cinsel tercihimize dayalı ayrımcılık bu toplumda bir gerçektir. Solingen, Hanau, Halle, Kassel veya Celle gibi saldırılar bize göçmenlerin yaşamlarının devlet için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Sağcı yapılar gittikçe daha fazla silahlanırken, devlet ezilenleri ve göçmenleri suçluyor. Kendi kendini örgütleme kendi taraflarında bir dikendir, çünkü onlar birlikte örgütlendiğimizde ve birlikte hareket ettiğimizde ne kadar gücümüz olduğunu da bilirler. Göçmen yapıların kriminalizasyonuna ve ırkçılığa karşı mücadele etmeliyiz” sözleriyle başladı.

Ardından platformun bileşeni örgütler ve katılan bireyler konuşmalar yaparak, gelişen ırkçılığı teşhir ettiler. ATİK adına da temsilci, çıkarılan bildiriyi okuyarak bir konuşma yaptı. Ayrıca, Young Struggle, DKP, Rote Hilfe, Rote Stern, Kürt Kadın Hareketi, Frieden Forum ve Die Linke adına da birer konuşma yapıldı.

Mitingin kısa zamanda örgütlenmesine rağmen geniş bir katılımın olması ve katılanların ezici çoğunluğunun gençlerden oluşması, ırkçılığa duyulan öfkenin sokağa taşmasıdır. Miting 6 Haziran’da ABD’deki polis şiddetini kınamak için Almanya’nın belirli merkezlerinde düzenlenecek merkezi yürüyüşlere yapılan çağrıyla bitirildi.

scroll to top