Home , Avrupa , Devrimci Tutsaklar Enternasyonalist Seçim Listesinde

Devrimci Tutsaklar Enternasyonalist Seçim Listesinde

secim1

BERLİN |03-10-2016| 2017 Eylül genel seçimlerine yönelik yapılan haırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. aylar öncesinden başlayan ortak çalışmalar sonucu bir araya gelen devrimci ve demokratik kurumlar, 2017 yılında yapılacak Fedaral Almanya Genel seçimlerine ortak bir listeyle girmeye karar vermişti. Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD)’nin girişimleri soncu başlatılan çalışmalarda ATİF, AGİF, ADHF, PYD Almanya Temsilciliği, İran Komala KP temsilcileri, Filistin Demokratik Komitesi, Courage, Rebell, Linke Forum gibi bir çok yerli ve göçmen kurumlar yer aldı.

Genel seçim hazırlıkları çerçevesinde seçim manifestosunun ve adyların belirleneceği bir seçim konferansı gerçekleştirildi. Önceki gün yapılan seçim kongresinde 500 den fazla delege katılarak tartışmalarda yer aldı.

Genell Prensipleri ve Manifestosu Oy Birliği İle Kabul Gördü

Seçim Kongresinde ilk tartışma bölümünü oluşan birleşimin önemi, karakteri, perspektifleri ve prensipleri konusu oluşturdu. ATİF ve MLPD tesilcileri tarafından yönetilen birinci bölümde birçok katılımcı söz alarak Enternasyonalist Liste üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Bir Daimler işçisi ‚bu liste işyerimizdeki çeşitliliği temsil ediyor. İş yermizde 142 ulustan işçiler var. Amacımız bu işçileri listemiz için kazanmak olacak‚ sözlerine yer verdi. UPOTUDAK adına söz alan Süleyman Gürcan Almanya’da yargılanan devrimci tutsakların selamlarını ileterek, ‚onlar yargılanmadı, yargıladılar, Alman devletinin emperyalist politikalarını yargıladılar. Onları sahiplenen, onları aday olarak gösteren bu oluşumu destekleyeceğiz. Onlar gibi bu sisteme boyun eğmeyeceğiz‚ sözlerini dile getirdi ve salondan büyük bir alkış aldı. Bir mültecinin İslam ve terörizmi aynı kefeye koyan tartışmalardan ve yaklaşımlardan rahatsız olduğunu, IŞİD’in bir tetrör örgütü olduğunu dile getirmesi üzerine Divan’da toparlama konuşması yapan ATİF secim2temsilcisi, bu konuda platformun görüşünün net olduğunu, herkesin kendi dini ve inancını yaşamasında özgür olduğunu ve buna karşı saygı duyduklarını ifade etti. Temsici aynı zamanda oturumda dile getirilen konuları sıraladı ve 2017 yılında yapılacak seçimlerde eişçi ve emekçilerin, kadınların, gençlerin, göçmenlerin ve mültecilerin,işsizlerin sorunları hakkında sokakta tartışmaların yaşanacağını, seçim çalışmasını esas itibariyle ancak sokak çalışmasında geliştirebileceklerini vurguladı. Son olarak temsilci, seçim listeleri bağlamında toplanacak her bir imzanın politikalarımızı insanlara ulaşması anlamında ve dünyada süren ezilenlerin mücadelesi anlamında bir başarı olacağını vurguladı. Seçim kongresi genel prensipleri oybirliği ile kabul gördü.

Kongrenin ikinci oturumunda ise seçim manifestosu üzerine tartışmalar yapıldı. yapılan tartışmalar sonucu Enternasyona Liste ismi yerine Enternasyonalist Liste ismi benimsendi. Sol parti üzerine yapılan tartışmalarda, partinin tabanının ilerici nüveler taşıdığını, ancak Sol Parti önderliğinin bir kısmının sosyal demokrasi çizgisinde sağa kaydığını benimsendi. Seçim manifestosu yapılan tartışmaların ardından oybirliği ile kabul edildi.

İki Devrimci Tutsak Enternasyonalist Liste’den Aday

Seçim manifestosunun ardından adayların belirlendiği gündem maddesine geçildi. Bu gündem de bir çok secimbölgeden önemli adayların isimlerinin yanı sıra, 129 a/b yasası ile TKP/ML davasından tutuklu bulunan Erhan Aktürk ve Deniz Pektaş listelerin üst sıralarında aday olarak seçildiler. Devrimci tutsakların yaşamları hakkında bilgiler verildi ve tutsakların adaylıkları salonda büyük alkışlarla kabul gördü.

Seçim Meclisi oluşturuldu

Seçim çalışmalarının bundan sonraki sürecinin bir meclis tarafından yapılması gerektiği üzerine yapılan önerge oybirliği ile kabul gördü. Seçilen seçim meclisinde 30 kurumun temsilcileri ve kişiler yer alıyor. Ardından yapılan seçim kongresinin sonuç bildirgesi okundu ve kabul edildi.

Sonuç bildirgesinde ‚Kararlılığımız ve birlikteliğimizi gösteren seçim manifestosu ve ve genel prensipleri oybirliği ile kabul edildi. Sonraki çalışmalarımız için birçok fikir ve öneriler sunuldu. Bu bileşim yeni bir durumu ifade etmektedir ve bizler Almanya’da ilk defa Almanya’da gerçekleşecek olan ve geleceği temsil eden birçok şeyi birlikte başaracağız. Bizler toplumsal devinimi temsil etmekten gurur duyuyoruz‘ ifadelerine yer veriliyor.