Anasayfa , Avrupa , Devrimci Sanatçı Yılmaz Güney Hamburg’da Anıldı

Devrimci Sanatçı Yılmaz Güney Hamburg’da Anıldı

HAMBURG|02.10.2023| Hamburg ‘da 1 Ekim Pazar günü, 600 civarında insanın katıldığı etkinlikte Yılmaz Güney anıldı.  Saygı duruşu ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasında son dönemde Yılmaz Güney’e yönelik yürütülen karalama kampanyasına vurgu yapıldı.  Konuşmada yapılanların Yılmaz Güney şahsında devrimci sanata yönelik bir saldırı olduğu ve bugün Yılmaz Güney’i anmanın daha da önemli olduğu söylendi.  Konuşmanın ardından Grup Cemre sahne aldı. Grup Cemre’nin ardından Türkiye ‘den sanatçı Nur Sürer ve Kadir İnanır geceye videolu bir şekilde dayanışma mesajı gönderdi.  Sanatçıların ortak vurgusu ise Yılmaz Güney’in sinema tarihinin en önemli isimlerinden olduğu ve ona yönelik saldırıların hadsizlik olduğu idi.

Etkinlikte ATİK eş başkanı Süleyman Gülcan’da bir konuşma gerçekleştirdi. Gülcan konuşmasında Yılmaz Güney ‘e yönelik saldırılara değinirken aynı zamanda Almanya ve Avrupa’da yükselen ırkçılığa dikkat çekti ve herkesi mücadeleye çağırdı. Gülcan’nın ardından Grup Mengene sahne aldı.

Yeşiller ve Sol Parti milletvekillerinin yanı sıra ADHK ve Alman devrimci kurumlar da etkinliğe destek verdi.  Son olarak Metin Kemal Karaman sahneye çıktı ve söylediği Kürtçe, Zazaca ve Türkçe ezgilerle etkinlik sona erdi.