Home , Haberler , Devrimci Tutsaklar ile Dayanışma Mitingi Düzenlendi

Devrimci Tutsaklar ile Dayanışma Mitingi Düzenlendi

MÜNİH |21.10.2017| Önceki gün Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi önünde 10 devrimci tutsakl ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Frankfurt Meşale Tolu ve Politik tutsaklarla Dayanışma Komitesi tarafından destek sunulan mitingde Almanya Marksist Leninst Partisi (MLPD), Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Avusturya Türkiyeli İşçi ve Gençlik Federasyonu (ATİGF), Alman Komünist Partis (DKP) ve Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu adına konuşmalar gerçekleştirildi. Eylemde aynı zamanda ATİK Yunanistan Tutsaklarla Dayanışma Komitesi tarafından gönderilen mesaj okundu.

MLPD temsilcisi konuşmasında Alman devletinin devrimcilere ve kürtlere yönelik tutumunun kabul edilemez olduğunu dile getirerek, Münih’te yargılanan 10 devrimci ile dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini dile getirdi. Enternasyonalist Birlik hakkında bilgi veren MLPD, tüm antifaşist ve demokratik kurumları birlik kongresine katılması çağrısında bulundu. Konuşmasında

Moderatör tarafından TC devleti tarafından Meşale Tolu hakkında bilgiler verilde ve AGİF’i mikrofona davet etti.

AGİF temsilcisi, Türkiye’de ESP ve EtHA’ya yönelik TC devletinin yaptığı operasyon hakkında bilgiler verdi. AGİF temsilcisi, 31 Mayıs’tan bu yana Alman hapishanesinde tutuklu bulunan ve Afgan mültecinin sınırdışı edilmesine karşı gerçekleşen eylemde mülteci haklarını aktiv bir şekilde savunan Serçem’in duruşmasına çağrı yaptı.

ATİGF temsilcisi, Ekim devriminin 100. Yıl dönümüz vesilesiyle, Ekim’in anlamını ortaya koyarak Ekim’in güncel olduğunu vurguladı.

Yunanistan ATİK Tutsakları ile dayanışma komitesi mitinge bir mesaj gönderdi. Komitee mesajında Münih’te yargılanan 10 devrimci için yapılan dayanışma pratikleri hakkında bilgiler verdi ve geniş kesimleri konuya dair bilgilendirdikleri vurgulandı.

ATİK Konsey temsilcisi Almanca ve Türkçe yaptığı konuşmasında, Türkiye’de ESP ve EtHA’ya yönelik gerçekleşen faşist operasyonları ve saldırıları kınadı ve bu saldırıların takipçisi olacaklarını dile getirdi. Konsey temsilcisi, Meşale Tolu şahsında Türkiye’de tutuklanan gazetecilerile de dayanışma içinde olacaklarını vurguladı ve Münih’te tutuklu bulunan 10 devrimcinin dayanışma eylemlerinin ayda bir yapılmaya devam edileceğini söyledi.

 

Yeni Kadın ve birçok kadın kurumunun çağrısı ile 24 Kasım’da ATİK tutsakları ile dayanışmak için Mahkeme önünde dayanışma eylemi gerçekleştirilecek.