Home , Avrupa , Devrimci İşçi Kadın Zeliha Reçber Uğurlandı!

Devrimci İşçi Kadın Zeliha Reçber Uğurlandı!

STUTTGART | 02.08.2019 | 27 Temmuz sabahı yitirilen, devrimci işçi kadın Zeliha Reçber için bugün (2 Ağustos) dostları, yoldaşları ve yakınlarının katılımı ile bir cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Türkiye’li devrimci – yurtsever örgütlenmelerin yanı sıra MLPD de yoğun katılım sağladı. Cenaze töreninde ilk başta türkçe ve almanca olarak enternasyonal marşı müzik eşliğinde  birlikte söylendi. Daha sonra Zeliha’nın eşi Ali, 39 yıllık evliliklerine, tanışma süreci ile birlikte geçirdikleri yıllara dair anlatımlarda bulundu.

Zeliha 10.03.1965 Sivas – Kangal doğumludur . İlkokula kadar Türkiye’de yaşar . Sonra ailesi ile birlikte Almanya’ya gelir. Mesleki eğitimini Almanya’da yapar . Thyssenkrupp’ta işçi olarak uzun yıllar çalışır . O yıllarda Türkiye’de gelişen mücadele Avrupa’daki Türkiyeli göçmenler arasında heyecan ve coşku ile karşılanır. O yıllar devrimci aydınlanma yıllarıdır. Devrimci bir ailenin ilk çocuğu olarak bu aydınlanma ve bilinçlenme süzgecinden Zeliha’da etkilenir . İlk okuduğu kitap İbrahim Kaypakkaya’nın hayatı ve mücadelesidir. Bu kitap Zeliha’nın devrimcileşmesinde ve sosyal pratiğinde itici bir rol oynamıştır. O bir yandan fabrikada işçi sorunlarına duyarlı bir devrimci faaliyet içerisine girerken, diğer yandan da bağrından kopup geldiği Türkiye’deki yaşanan gelişmelere karşı ilgili ve duyarlı bir sosyal pratik içerisindedir. Türkiye’de ki işçi eylemleri, hapishanelerde yürütülen açlık grevleri, Kürt ulusuna karşı yürütülen katliamlara karşı dirençli bir pratik hattadır. O ölümüne kadar bu dirençli hatta bilinci ve enerjisiyle katkıda bulunmuştur. “ denildi.

Cenaze töreninde , TKİP adına da bir konuşma yapılarak, onun devrimci kişiliğine, mücadeleye kattığı emeğe, örgütlü direncinin son ana kadar büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğü belirtildi. AGİF, MLPD ve Cumartesi Anneleri Stuttgart örgütlülüğü adına yapılan konuşmalarla, Zeliha’nın devrimci mücadeleye yaptığı olumlu katkılar dile getirildi. Ayrıca Zeliha’nın kızı Hazal’da annesinin kişiliğine dair bir konuşma yaptı. Konuşmalar arasında Kürtçe ve Türkçe direnç yüklü parçalar dinletildi.

scroll to top