Home , Haberler , “Devrim ve Komünizm Şehitleri” mücadele andları ile anıldı!

“Devrim ve Komünizm Şehitleri” mücadele andları ile anıldı!

kartalİstanbul: “Düşen her yoldaşa sözümüz var. Kızıl bayrak dikeceğiz doruklara diyenlere merhaba” diyerek PŞTA’nın bugün  düzenlediği anma etkinliği Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yüzlerce kişinin coşkulu sloganlarıyla gerçekleşti.

Devrim ve Komünizm şehitlerinin anıldığı etkinliğe Rojava’da ölümsüzleşen Suphi Nejat Ağırnaslı (Paramaz Kızılbaş)’ın Annesi Nuran Ağırnaslı, Aziz Güler‘in ailesi, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eş başkanı Zarife Özberkli, ve Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) yoğun bir katılım gerçekleştirdi. “Dersim Tokat Erzincan savaşıyor Partizan”, İbrahim’den Mehmet’e selam olsun Parti’ye”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları yanı sıra ölümsüzleşen “Devrim ve Komünizm Şehitleri”nin fotoğraflarının bulunduğu dövizler ellerden hiç inmedi.

“Şehitlerimizin yolunda aynı mücadele azmi ve kararlılığını paylaşıyoruz”

Açılış konuşmasını yapan PŞTA temsilcisi şunlara değindi. “Ülkemiz ve dünya komünist hareketinin değerli önderlerini, kadro ve militanlarını, sayısız isimsiz kahramanlarını andığımız Ocak ayının son haftası vesilesiyle bir kez daha bir aradayız. Aynı acıları paylaşıyor, aynı öfke tufanına tutuluyoruz. Şehitlerimizin yolunda aynı mücadele azmi ve kararlılığını paylaşıyoruz”

Ayrıca direniş ve mücadele tarihinin gezi isyanından, Kobane serhildanına ve Türkiye Kürdistanında gelişen direnişe uzanan kırk yıllık tarihe tanık olunduğu ve faşizm karşısında direnişin yenilmezliği bir kez daha kanıtlnamıştır diyerek sözlerine son verdi.

Etkinlik Şahverdi şehitleri, Suruç, Ankara, Beşler, Rovada yaşamını yitiren savaşçılar ve Devrim ve Komünizm yolunda şehit düşenlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti.

IMG 7265

“Yoldaş Seni Anacağız”

Sinevizyon Etkinliğinin ardından Nuran Ağırnaslı ve Aziz Güler’in annesi sahneye çıkarak konuşmalar gerçekleştirdi. İlk olarak Konuşan Aziz Güler’in Annesi Elif Güler, Aziz için bir cenaze üzerinde bizlere 59 gün boyunca işkence etttiler diyerek “Hepimizin Aziz’inden korktular” dedi. Aziz ile gurur duyduğunu belirten Anne Güler, “Oğlumun cenazesinin Gazi mahallesine gelmesinden sonra anladım ki oğlum bir kahramanmış” dedi. “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını sahneden atan Anne Güler konuşmasını sonlandırdı.

Paramaz Kızılbaş’ın Annesi Nuran Ağırnaslı “Kobane’de, Kürdistan’da, devrimcileri, yurtseverleri, komünist ölümsüzleri saygıyla anarak konuşmasına başladı. Aziz Güler’e dair “Miştenur Tepesine Kızıl Bayrak” diktiklerine dair anılarını anlattıktan sonra “Yoldaş Seni Anacağız” marşını söyleyerek konuşmasını bitirdi.

“Ölümsüzleşen isimsiz kahramanların anılarına ve idaallerine bağlılık sözü”  

Ailelerin ardından sahneye çıkan Grup Abdal Ali İsmail Korkmaz için “Mağusa Limanı” şarkısıyla başladığı etkinliği çeşitli türkülerle devam ettirdi.

Grup Abdal’ın ardından Partizan temsilcisi sahneye çıkarak “Merhaba Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın yolunda kızıl şiarı yükselten yoldaşlarımıza” diyerek konuşmasına başladı. “Roboski, Amed, Suruç, Ankara, Nusaybin, Silopi, Cizre, Sur şehitleri şahsında direniş sürüyor kavga büyüyor. Faşizme isyanın adı olan Türkiye Kürdistanı’nda süren kavganın tüm ortadoğu coğrafyasında ve dünyada ezilen yoksul halkı işçilere, emekçilere, kadınlara, LGBTİ’lere, yol göstericiliğinde bugün “Devrim ve Komünizm Şehitleri’ni”anıyoruz diyerek Şahverdi direnişinde ölümsülüğe uğurlanan Ünal, Sefkan, Yurdal şahsında devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşen isimsiz kahramanları anılarına ve idaallerine bağlılıklarını  bir kez daha yineleyerek konuşmasını sonlandırdı.

IMG 7270

“Kanla yazılan bu tarih zafere kilitlidir”  

Ayrıca etkinlik devam ederken ankara kadın kapalı hapishanesinden gönderilen tutsak partizanların mektubu okundu. Mektupta tutsak Partizanlar: “600 halk savaşçısı kanıyla yazdı bu destanı. Merallerden, cengiz, hakan, özgüçlere kocaman bir orman ve ordu oldu şehitlerimiz”denildi. Son olarak ise “kanla yazılan bu tarih zafere kilitlidir” denilerek etkinlik selamlandı.

Daha sonra sahneye çıkan Grup İsyan Ateşi yaşanan direniş ve mücadeleye dair selamlama yaptıktan sonra direniş ve kavga yüklü ezgilerini dillendirdi. Müzik dinletisi devam ederken kitle sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarını haykırdı.

Sahneye ATİK temsilcisi çıkarak 10 Nisan‘ 2015 de, Konfederasyon üyelerine ve devrimcilere yönelik TC. ve Alman devletinin işbirliğiyle gerçekleştirdiği operasyondan bahsederek “Biz orada siz burada bu çelik aldığı suyu unutmayacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Bu savaş bu ateş hepimizi yakacak”

Sonrasında konuşmasını yapmak için sahneye çıkan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eş başkanı Zarife Özberkli“Rojavada şehit veren bir anneyim. O savaşı yaşayan biriyim. Oğlum mücadeleye kattı beni. Oğluma bir sözüm var. O Rojava’da mücadele edecekti, ben burada” dedi. T. Kürdistanı ve Rojava’da süren katliamlara sessiz kalınmaması için çağrı yapan Özberkli, “Çünkü bu savaş bu ateş hepimizi yakacak” diyerek konuşmasını bitirdi.

IMG 7224

Ardından Ölümsüzleşen Partizanların adları okunarak “Yaşıyor” sloganları atıldı.

Son olarak Sahneye Kürt sanatçı Rojda çıkarak “Şengal” için yazdığı ağıdı okudu. Ardından türküleriyle etkinliğe renk katarak sonlandırdı.

Ayrıca Nisan Yayımcılık bünyesinde çıkan yayınların bulunduğu stant, Yeni Demokrat Kadınlar’ın el emeğiyle üretilen takılar ve PŞTA’nın tutsak Partizanların el emeklerinin bulunduğu stantlara gelen katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

scroll to top