Home , Avrupa , Londra'da "Türkiye devrimi açısından Kaypakkaya'nın rolü ve değeri" Paneli Yapıldı

Londra'da "Türkiye devrimi açısından Kaypakkaya'nın rolü ve değeri" Paneli Yapıldı

panel_1LONDRA | 28 – 01 – 2013 | Ocak ayı parti ve devrim şehitleri anma günleri vesilesiyle,Avrupa çapında yapılan panellerden biriside 26 Ocak ğünü İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. “Türkiye devrimi açısından Kaypakkaya’nın rolü ve değeri” konulu panele konuşmacı olarak TKP-ML,MKP ve MLKP temsilcileri katıldı.

Kısa bir açılış konuşmasının ardından saygı duruşu yapıldı. Sinevizyon gösterimi ile devam eden panelde daha sonra TKP-ML temsilcisi söz aldı. TKP-ML adına kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında , 68 kuşağı içerisinde öne çıkan, devrimci,radikal ve komünist bilincin mayalanmasında rol alan üç ana akımdan söz ederek,bunların THKP-C,THKO ve Türkiye Proleteryasının öncü kurmayı ve kuramcısı TKP-ML çizgisinin olduğunu vurguladı.Konuşmasının devamında, TİP’in o dönemde demokrat ve devrimci olarak görüldüğünü ve bir çok kesimin örgütlendiği yerin TİP(Türkiye İşçi Partisi) olduğunu belirtti. 71 devrimci ve radikal çıkışını yapan devrimci önderlerinde bu hareketin içinde olduğunu ve gündemlerinin kendi ülkerinde devrimci mücadeleyi geliştiren bir araç olarak silahlı mücadelenin olduğunu belirtti.

Kaypakkaya’nın bu dönemde ayrıtedici özelliklerinin, Marksizm,Leninizm ve Maoizmi kavrayıp revizyonizme tavır alışı ile devlet tahlilini çok açık ve berrak bir şekilde yaptığını ve Kemalizmin tahlili konusunda aldığı tavırlar olduğunu belirtti.
68 kuşağında iki etkenin olduğunu ve bunların askeriyeye bel bağlayan Mihri Belli çizgisi ve diğerinin Milli Demokratik Devrim tezini savunan çizgi olduğunu belirten temsilci, Silahlı çıkış yapan üç hareketinde o zaman MDD içerisinde yer aldığını söyledi.İbrahim’in diyalektik materyalizmin özünü kavrayarak revizyonizme tavır aldığını ve Türkiye devriminin yolunu çizdiğini söyledi. Daha sonrasında İbrahim’in ortaya koyduğu Demokratik Halk Devriminin iyi kavranmasının gerektiğini söyledi.
Konuşmasının devamında ise Kürt sorununda TKP ve Şefik Hüsnü şürekasının adını anmadığı Kürt ulusu için İbrahim’in Kendi kaderini tayin hakkını savunarak modern revizyonizme tavır aldığını belirtti.
MLKP temsilcisi ise Ocak ayı şehitlerini anarak başladığı konuşmasında 71 hareketinin Türkiye devrimcileri açısından tarihsel bir önemi olduğunu belirterek İbrahim’in 1920′lerde başlayan ve unutturulan devrimciliği yeniden hatırlattığını belirtti.Ayrıca İbrahim’in ser verip sır vermeme geleneğini yaratmasının önemini vurguladı.
MKP temsilcisi ise Sakine Cansız şahsında tüm devrim şehitlerini anarak  başladığı konuşmasında verdiği örneklerle Kaypakkaya’nın sistemden köklü bir kopuş yarattığını söyledi.
Panel soru-cevap bölümünün ardından sonlandırıldı.

 

panel_2