Home , Avrupa , Dersim’de Ormanların Yakılması Protesto Edildi

Dersim’de Ormanların Yakılması Protesto Edildi

Frankfurt |23.08.2018| 16 gündür Dersim’de süren yangınların söndürülmemesi, Devlet güçlerinin açtığı bombardıman sonucu yangınların meydana gelmesi ve söndürme çalışmalarının Devlet tarafından engellenmesi protesto edildi. Frankfurt TC konsolosluğu önünde bir araya gelen insanlar, Devletin politikasını protesto ederken söndürme çalışmalarını yapan yerel halk ile dayanışma içinde olduğu dile getirildi.

Yeni KADIN, ATİF, HDK, Nav-Dem, ADHK Frankfurt bileşenleri ile ADEF’in ortak çağrısı ile gerçekleştirilen mitingde ortak bildir okundu ve zazaca müzikler çalındı.

Dersim’in sadece ormanlarını yakmıyorlar, aynı zamanda Dersim’in direnişçi geçmişini ve umut yüklü geleceğini yakmak istiyorlar. Dersim’in Aleviliğini, Kürtlüğünü, baş eğmezliğini, direnicini yakmaya çalışıyorlar. Bu yangınlarla doğanın ekolojik dengesini bozmak, tarihi ve doğayı katletmek istiyorlar“ denilen açıklamada „devlet Kürt halkına, Alevilere ve bütün demokrasi güçlerine karşı sürdürdüğü savaşın bir parçası olarak, yaptığı bombardımanlarla Dersim’de yaşanan bu orman yangınlarına yol açmıştır“ vurgusu yapıldı.

Açıklamada, „Erdoğan ve şürekâsının Dersim’i yok etme amaçlı savaşçı ve katliamcı saldırılarına, tarihimizde olduğu gibi asla boyun eğmeyeceğiz.  Tam tersine, bütün duyarlı kamuoyunun desteği ve çabasıyla bu saldırıları püskürteceğimize inanıyoruz. Bu amaçla hem mevcut saldırılara hem de olası başka saldırılara karşı bütün demokratik kamuoyunun duyarlılığını yükselteceğine, aktif tepki geliştireceğine ve herkesin her ortamda bir şeyler yapacağına inanıyoruz“ denildi.

Mitingde ayrıca Ede Bese Frankfurt Platformu ve Alman Marksist leninst Partisi (MLPD) adına konuşmalar yapıldı.