Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , DERİTEKS’ten “OHAL’e, kıdem tazminatı gaspına, basının susturulmasına hayır” şiarıyla genel kurul

DERİTEKS’ten “OHAL’e, kıdem tazminatı gaspına, basının susturulmasına hayır” şiarıyla genel kurul

 

İstanbul: Türk-İş’e bağlı DERİTEKS Tuzla Şubesi 31. Olağan Genel Kurulu, Tuzla Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi.

TEKSİF, TÜMTİS, Hava-İş, Türk Metal-İş, Türk Harp-İş, Liman-İş, Belediye İş, LİMTER-İŞ, Haber-İşSendikaları şube başkanları ve temsilcileri, DDSBHDK Emek Meclisi ve emekten yana çeşitli kurumlar katıldı. Genel Kurul’da divan kurulu başkanlığını DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi yaptı. Genel Kurul’da Siirt’te hayatını kaybeden maden işçileri unutulmadı. İşçi sınıfının kurtuluş mücadelesinde, iş cinayetlerinde ve demokrasi uğruna kaybedilen işçiler nezdinde tüm emek şehitleri için saygı duruşu ile kongreye başlandı.

Genel kurulun yapıldığı salona “Özgür basın susturulamaz”, “Kadın cinayetlerine, şiddete, taciz ve tecavüze son”, “İş cinayetlerine son”, “Kiralık işçilik ve taşeron çalışma yasaklansın”, “Darbeciler yargılansın, OHAL kaldırılsın”, “Kıdem Tazminatına uzanan eller kırılsın” yazılı ozalitler asıldı. Genel kurula katılan işçiler tarafından sık sık, “Birlik, Mücadele, Zafer”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Kıdem hakkımız gasp edilemez” sloganları atıldı.

 

Tay “Kiralık işçilik, örgütlenmenin önünde ciddi bir engel”

Saygı duruşundan sonra katılımcılardan ilk olarak söz alan DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Binali Tay 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini hatırlattı, darbe girişimi sonrası hükümet politikalarını da “Askeri darbelerden toplum olarak çok çektik. Darbecilerle mücadele altında suçsuz kesimlere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar da kabul edilemezdir” sözleriyle eleştirdi. Tay, demokrasinin gelişmesinin işçilerin de mücadelesini geliştireceğini ifade etti.

Konuşmasında kiralık işçilik büroları ile yapılan saldırılara ve bu bürolarla çalışan işçilerin yaşadığı sorunlara değinen Tay, “kiralık işçiliğin” örgütlenmenin önünde ciddi bir engel olduğunu ve kendilerinin örgütlü oldukları işyerlerinde bu saldırıya karşı duracaklarını söyledi. Kıdem tazminatına yönelik saldırıyı eleştirdi; herkesin kıdem tazminatı alacağı yönünde bir algı oluşturulmak istendiğini belirtti. DERİTEKS Sendikası’nın bu saldırıya karşı gerçekleştirdiği eylemlere değindi.

Bölgede yürütülen örgütlenme çalışmalarına değinen Tay, 2012 yılında ilk olarak tekstil iş kolunda ISMACO’da örgütlenmeye başladıklarını, yerelde ve uluslararası alanda yürüttükleri mücadelenin sonunda burada toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını söyledi. Daha sonra ETF Tekstil’de yürütülen ve başarıyla sonuçlanan süreci aktardı. ÇPS Tekstil’de de mücadele ettiklerini ifade eden Tay, “ÇPS’de de işçilere sözümüz var. Nasıl ki ISMACO’da toplu iş sözleşmesini imzaladıysak, nasıl ki ETF’de toplu iş sözleşmesini imzaladıysak, ÇPS’de de toplu iş sözleşmesini imzalayacağız” dedi.

Patronların deri işçilerinin 29 yıllık bir kazanımı olan aile yardımında kısıtlamaya gitmek istediklerini ve deri işçileriyle bu saldırıya karşı durduklarını belirten Tay, konuşmasını, örgütlenme sürecinde artık hiçbir sendikanın tek başına hızlı ilerleyemeyeceğini, işçi sınıfının güçlenmesi, örgütlenmesi için herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyerek bu konuda tüm sınıf dostlarının desteğini beklediğini söyleyerek sonlandırdı.

 

Servi “Yeni hakları elde etmenin yolu ortak mücadele etmektir”

Şube başkanı Tay’dan sonra söz alan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, ağır bir dönemden geçildiğini, Ortadoğu’da ve ülkede bir savaş yaşandığını belirterek sözlerine başladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında meydana gelen olaylara, baskı ve yasaklamalara, anti-demokratik uygulamalara dikkat çeken Servi, “Seçimle gelen seçimle gitmelidir, belediyelere kayyım atanması kabul edilemez” diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Darbeler işçi sınıfının lehine değildir. Darbe girişiminden sonra KHK’larla yoğun bir baskı ile karşı karşıyayız. Üniversitelerde akademisyenlerin işine son verildi ve uzaklaştırıldılar. Akademisyenler şu anda cezaevindeler.

Servi, Meclis’ten geçirilmek istenen ve tecavüzü aklamaya dönük olan yasayı da eleştirdi. Muhalif basının sesinin kısıldığını, sosyalist basına yönelik kapatmaların arttığını ifade eden Servi, basına dönük baskıların kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Musa Servi, “Ülke olarak emekçi halklarla barış içinde olursak, yaşanan bu saldırıları boşa çıkarabiliriz. Ötekileştirerek, dışlayarak bu sorunu çözemeyiz” dedi. DERİTEKS’in örgütlenme çalışması yürüttüğü ISMACO, ETF ve ÇPS’deki sendikal çalışmalara değindi.

Ayrıca Servi, “Kıdem tazminatına dokunulursa üretimden gelen gücümüzü kullanacağız demiştik. Konfederasyon, emekten yana partiler hepsi ortak mücadele içine girmeli. Tabanın söz ve kararını hayata geçirmek için çaba harcaması gerekir. Sorunumuz işçi ve emekçilerin can alıcı sorunları. Yeni hakları elde etmenin yolu ortak mücadele etmektir” ve “Kıdem tazminatı Türk-İş’in kırmızıçizgisidir” dedi.

 

“Kazanan işçi sınıfı, kazanan DERİTEKS’tir”

Ardından TÜRK-İŞ Bölge temsilcisi, Liman-İş örgütlenme uzmanı, Teksif Yedikule Şube Başkanı, birer konuşma yaptı. Genel kurulda DDSB ve HDK Emek Meclisi’nin mesajları okundu, mesajlar okunduktan sonra salonda “Birlik Mücadele Zafer” ve “Yaşasın Halkların Kardeşliği İşçilerin Birliği” sloganı atılarak alkışlarla destek verildi. Katılımcıların konuşmalarının ardından delegelere söz verildi. Delegeler, yaptıkları konuşmalarda birlikteliğe vurgu yaptılar. Sonuç ne olursa olsun mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

161 delegenin oy kullandığı ve Kongrede mevcut Şube Başkanı Binali Tay ile Ayhan Yanılmaz’ın başını çektiği iki liste yarıştı kongrede, 84 oy alan mevcut Şube Başkanı Binali Tay’ın listesi seçimi kazanarak 4 yıl daha yönetimi devam ettirme hakkı kazandı. Diğer liste 67 oyla seçimi kaybetti. Seçimi kaybeden Ayhan Yanılmaz kısa bir söz alarak “Kazanan işçi sınıfıdır, kazanan DERİTEKS’tir, bu farklı listeler sendikal demokrasinin gereğidir. Seçimi kazanmış gibi çalışmalarımıza devam edecek ve mevcut yönetimi denetlemekten geri durmayacağız” dedi ve bu yarışın bugün sonlanmadığını belirterek yeni yönetimi kutlayıp, tebrik ederek konuşmasını sonlandırdı.

 

  • Click to enlarge image deriteks ube 31gk foto1.jpg
  • Click to enlarge image deriteks ube 31gk foto2.jpg
  • Click to enlarge image deriteks ube 31gk foto3.jpg
  • Click to enlarge image ube genel kurul 2.JPG
  • Click to enlarge image ube genel kurul 3.JPG
  • Click to enlarge image ube genel kurul 4.JPG
  • Click to enlarge image ube genel kurul 5.JPG
  • Click to enlarge image ube genel kurul 6.JPG
scroll to top