Anasayfa , Avrupa , Demokratik Güç Birliği (İngiltere) Açıklama No:8

Demokratik Güç Birliği (İngiltere) Açıklama No:8

DGB – Korona Virüs – 8 Nolu Açıklama – 07-04-2020
Basına ve Kamoyuna!
Dünyanın dört bir yanını kasıp kavuran koronavirüs salgını Britanya da yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugüne kadar Kürtçe ve Türkçe konuşan toplum üylerimizden 50’den fazla kişi bu salgından kaynaklı yaşamını yitirdi.
Britanya da örgütlü bulunan 20’ye yakın Türkiyeli ve Kürdistanlı demokratik kurumun oluşturduğu Demokratik Güç Birliği (DGB) olarak salgının başladığı ilk günden itibaren buradaki toplumumuzun sosyal ve siyasal ihtiyaçlarını karşılık vermek icin çeşitli çalışmalar yürütmeye başladık ve bu çalışmalarımızı kurumlarımız aracılığı ile sürdürmeye devam ediyoruz.
Koronavirüs salgınının başlaması ve ekonomik etkisini göstermeye başlaması ile beraber tüm dünyada hükümetler ardı ardına özzellikle büyük ölçekli ticari işletmelerin karşı karşıya kalablecekleri krizi çözmek icin destek paketleri açıkladılar. Ancak gördük ki dünyanın hiç bir ülkesinde halktan işçi ve emekçilerin karşı karşıya kaldığı yoksullaşmayı önlemek yada onları desteklemek için herhangi bir destek sunulmadı.
Britanya gibi demokrasinin beşiği olarak anılan bu ülkede dahi bu salgının yarattğı ekonomik tahribat’ta hükümetlerin can simidini ilk attğı kesim yine ticari işletmeler oldu. Halktan yoksul işçi ve emekçilere ise bugüne kadar adı skandallar ile anılan Universal Credit’in kapısı gösteridi.
Toplumumuza mensup işçi ve emekçilerin, Ankara Antlaşmalılar, devlet yardımları ile geçinenler bu sürçten en agır darbeyi alan ve almaya devam eden kesimlerdir.
Bundan dolayı da DGB olarak yürttüğümüz çalışmalar bir çok insana umut olmaya devam etmekte. Bu çalısmaları bundan sonraki süreçte de sürdüreceğiz.
DGB olarak yürüttüğümüz çalısmalar tamamen toplum üyelerimizin gönüllü çalişmasi üzerine yürümekte. Yine ihtiyaç sahipleri icin yapmş olduğumuz gıda ve ilaç yardımı toplumumuzun maddi destekleri ile sürdürülmekte.
Temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesi, maske üretimi, günlük bilgilendirme, online dil, müzik ve eğitim çalışmaları, sağlık çalışanları ile dayanışma, yaşlı ve hastaların hastaneye taşınması gibi çalşmalarmız tüm üye kurumlarımızın olağan üstü çabaları ile sürdürülüyor.Bu süreçte cenazelerimizin Türkiye’ye taşınması konusunda da çalışmalar yürütmekte. Bundan sonra da bu çalışmaların daha kapsamlı illerleyebilmesi için sağlıklı olan ve ihtiyaç sahiplerine gönüllü olarak destekte bulunmak isteyenlerin bizler ile irtibata geçmesini istiyoruz.
Kuşkusuz bu süreci atlatacağız. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmemizin yolu toplumsal dayanışmadan geçmektedir. Dayanışma ezilenlerin inceliğidir. Olanak ve imkanı olan tüm halkımızı bu inceliği sergilemeye davet ediyoruz.
Demokratik Güç Birliği çalışmaları ile ilgili bilgi yada var olan ihtiyaçların bizlere ulaştırılması için aşağıdaki numaralardan bizlere ulaşabilirsiniz.
Demokratik Güç Birliği – Britanya
İletişim bilgiler:
Gik-Der – 07927211122Britanya

Alevi Federasyonu – 07723926328

CEMEVİ – 07971434834

DAY-MER – 07956260367

Kurdish -07734360980

Tohum Kültür Merkezi-07508 593592