Anasayfa , Haberler , Demirtaş: Erdoğan Cumhurbaşkanı olmaya layık değil

Demirtaş: Erdoğan Cumhurbaşkanı olmaya layık değil

ca801ebcdec6a0ef3c14f6dad1c8aec7AMED-06-06-2014- Amed’de Yenişehir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının temel atma törenine katılan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın kendilerine yönelik hakaretlerine cevap verdi.  Demirtaş, “Bu adam Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmaya layık değil” dedi.

Amed Yenişehir İlçe Belediyesinin yeni hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma törenine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, İlçe Belediye Eşbaşkanları, sendika temsilcileri ve Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

AİLELERİN TALEBİNİ KCK YETKİLİLERİNE BİR GÜN SONRA İLETTİK

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, günlerdir yanlı medya tarafından bir takım haberlerin tekrar döndürüldüğünü bunlardan birinin ise eylem yapan ailelerin istihbarattan para aldıkları yönünde kendi söylemi gibi gösterilmesine tepki gösterdi. Demirtaş, “Oturma eylemi yapan ailelerin taleplerini bir gün sonra KCK yetkililerine ilettik. O konuda girişimlerimiz sürüyor. Ben hiçbir zaman çocuğu dağa giden ailelerin istihbarattan para aldıklarını söylemedim. Bu bir iftiradır. Girişimlerimizin sonuç alması için bu ailelerimize ihtiyacımız var. AKP’nin çirkin politikalarına alet olmayın. Bazı aileler bizim aramızda açıklama yapanlar var. Onları tanımıyoruz diyorlar. Bunu ortalığı karıştırmak aileleri de Belediyeye hedef göstermek gibi bir provokotif eylem içindeler. Dağdan inişlerin önü açılmıyorsa bunun sorumlusu BDP değildir. Onbinlerce annenin bir gözü Ankara’da bir gözü de dağdadır. AKP’nin kullandığı dile ne demeli? Barış gibi değerli bir olgu ortada olmasa onları kepaze edecek gücümüz var” dedi.

ANNELERİN DUYGUSU İLE OYNAYACAK KADAR ALÇAK DEĞİLİZ

Annelerin yüreğini anlayacak olanların kendileri olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Biz AKP gibi ucuz tüccar değiliz. Annelerin yüreğini anlayacak olan da bizleriz. Biz onların duyguları ile oynayacak kadar alçak değiliz. Çözüm mü istiyorsunuz? Buyurun kalıcı çözümü birlikte bulalım. HDP gitsin getirsin demekle olmaz.  Kaymakam götürüldüğünde, asker polis götürüldüğünde Başbakan ne yapıyordu? Bir hatırlasın. Çıkıp meydanlarda bize hakaret mi ediyordu yoksa alttan heyet gönderip, gizli diplomasi ile kurtarmaya mı çalışıyordu. Şimdi ise derdi orada oturan bir grup anneden nasıl rant elde edebiliriz işte onun derdi budur” şeklinde konuştu.

İSTİHBARATA ALET OLMAYIN

Belediye önünde eylem yapan annelere seslenen Demirtaş, “Boğazına kadar çocuk kanına bulaşmış bu adamlardan mı biz ahlak dersi alacağız? Biz elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerde bizlere yardımcı olun. İstihbaratın oyunlarına alet olmayın. AKP ve yalaka medyasının da oyunlarına gelmeyin. Biz evlatlarınızız. Bu ucuz tüccarların oyunlarına kendinizi asla alet etmeyin. Lice’de alıkonulan bir uzman çavuş var. Eşi ile de görüştüm. Hasta bir çocuğu var. Mühendis bir arkadaş var. Onların da bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz. Buradan bir kez daha da çağrı yapıyoruz. Başbakan zannediyor ki, parmağımı kaldırsam benden korkarlar. Biz senden daha zalimlerini gördük. Korku imparatorluğu kurduğunu zannediyorsun. Halk sana Norşin de Ağrı’da gereken cevabı verdi. Sen hakaret etmeye devam et. AKP’nin yalaka medyasına sesleniyorum. Bu konuşmalarımı da yayınlasın” ifadesini kullandı.

Demirtaş, Başbakan’ın mağdur edebiyatı yaptığını, bazı BDP’lilerin çocuklarının ABD’de okuduğunu dile getirdiğini belirterek, “Başbakan bir dönem başörtüsü mağduriyeti yapıyordu.  Şimdi de bizim çocuklarımızı ABD’de okuttuğumuzu belirterek bu yalan üzerinde mağduriyet yapıyor. Bu adam Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmaya layık değil. Onun aklında sadece 4 şey var. O da paradan başka bir şey değildir. Bu anlayış halkımızın başına bela olmayacak. Ailelerimiz de bizim baş tacımızdır. Kendilerini kullandırmasınlar. El ele versinler. Asker anneleri de onlarla el ele versinler. Çözüm süreci için çaba göstersinler. Belediyelerin önünde sonuç alamazlar. Muhatap belediyeler değildir. Siyasiler bunu çözmek zorundadır” dedi.

HİZMET ÜRETEMEYEN BAŞKAN İSTEMİYORUZ

Genel Başkan Demirtaş, belediye başkanlarının amacının hizmet olduğunu ve bu konuda önemli çalışmaları olacağını vurgulayarak, “ Bizler 1 yıl sonra Belediye Eşbaşkanlarımızı değerlendireceğiz. Eğer başarı konusunda performansları başarısız olursa, gerekeni yapacağız. Her yerde ciddi sorunlar var. Ekonomik sorunlardan altyapıya kadar. Gençlerimizin bulaştırılmak istendiği uyuşturucu sorununa kadar. Halkımızın bizlerden beklentisi vardır. Bu beklentilere cevap vermek zorundayız” şeklinde konuştu.

KURBANOĞLU: SORUNLAR DURURKEN YENİ BİNA YAPAMAZDIK

Temel atma töreninde konuşan Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu ise, mahallelerindeki sorunlarının öncelikli olduğunu dile getirerek, “2009’da görev geldiğimizde hizmet binasını yapabilirdik. Ancak mahallerimizin sorunları dururken, bunu yapmak yanlış olurdu. Hizmet binamız zemin artı 2 kattan oluşuyor. Maliyeti yaklaşık 18 milyon liradır. Toplam alanımız 42 bin metrekare olup, belediye hizmet alanı 14 bin metrekaredir. Hizmet binamız çok amaçlı salonlar açık ve kapalı otopark ile yaklaşık 32 bin metrekarelik yeşil alanın ortasına oturacaktır. Her yaptığımız çalışma alanı barış içindir. Bu mücadelede Şeyh Said’i, Seyit Rıza’yı ve Mazlum Doğan’ı yanımızda görüyoruz” ifadesini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Yenişehir Belediyesinin yeni hizmet binasının temeli törenle atıldı.(ANF)