Home , Haberler , Demirtaş: BDP’liler artık Kürtçe savunma yapacak

Demirtaş: BDP’liler artık Kürtçe savunma yapacak

TÜRKİYE | 14 – 11 – 2010 | BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, bundan sonra bütün BDP’lilerin polis, jandarma ve savcı sorgulamaları da dahil bütün yargılamalarda Kürtçe konuşma kararı aldıklarını belirterek, „Bu temel bir haktır. Bunu engelleyen yasaların ve hakimlerin tutumunun bizim açımızdan meşruiyeti yoktur. Mahkemelerin tutumu bunu görmezden de gelse bin yıl tutuklu da kalsak bu karardan vazgeçmeyiz“ dedi.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, MYK toplantısının ardından BDP Bağlar ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Eşbaşkanların yanı sıra BDP MYK üyeleri, milletvekilleri ve ilçe yöneticileri katıldı. 20 gündür Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılananların Kürt siyasetçiler ve insan hakları savunucuları olmadığını belirten BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, „Yargılanan devletin yasakçı zihniyetidir. Ve dün alınan kararla arkadaşlarımız bu yasakçı zihniyeti mahkum etmiştir. Bundan sonra da bu asimilasyoncu zihniyetin yargılanmasına arkadaşlarımız tarafından devam edilecektir“ dedi.

AKP eliyle siyasi soykırım

Türkiye’de Kürt siyasetçilerin sadece Diyarbakır’da yargılanmadığını kaydeden Demirtaş, „Türkiye geneli sayısı 10 bini bulan sayıda partilimiz yargılanmaktadır. Bunların bazıları cezaevinde, bazılarını davası Yargıtay’da bazılarının ise yargılanması devam ediyor. 1-2 yıl içinde bütün BDP’liler ya cezaevine girecek ya da sicili bozuk siyasetçi olacaklar.Kürt siyasetçileri yargı eli ile hukuksuz bir şekilde tasfiye edilmek isteniyor. 90’lı yıllarda kurşun arkadan kurşun sıkarak katledenler bu gün bunu hukuku hiçe sayarak yargı eliyle yapıyorlar“ dedi. Yönetici olup ta yargılanmayan arkadaşlarının kalmadığının altını çizen Demirtaş, „90’lı yıllarda valiler ve Başbakanların bilgisi dahilinde katliamlar yapılırken bu gün de Başbakan’ın bilgisi dahilinde valinin ve yargının eliyle bunlar yapılıyor. AKP eliyle yürütülen siyasi bir soykırım ile karşı karşıyayız“ şeklinde konuştu.

AKP zihniyeti ile Esat Oktay’ınki aynı

12 Eylül referandumu sonrası ‚özgürlük gelecek‘ diye çağrı yapanlara da seslenen Demirtaş, „Bu dava bir kez daha göstermiştir ki AKP zihniyet Kenan Evren, Tansu Çiller ve Mehmet Ağar zihniyeti ile aynıdır. Bir halk kendi anadilini konuşmak istiyor diye hakarete uğruyor. 12 Eylül askeri darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevinde Esat Oktay Yıldıran’da Kürtçe konuştukları için işkence yapıyordu. O zihniyet ile devlet bugün aynı şeyleri yapıyor. Referandumda evet’ten Kürtlere zulümün sürdürülmesi düştü“ şeklinde konuştu.

Kürtçe sadece AKP’ye serbest

AKP’nin istediği yerde Kürtçe konuşabildiğini belirten Demirtaş, AKP’nin yasal zemin olmasa bile TRT 6 ve Artuklu Üniversitesi’nde yaptığı gibi Kürtçeyi konuşturabildiğini vurguladı. Demirtaş, AKP’nin kendine hizmet ettiği oranda Kürtçeye tahammül ettiğine işaret ederek, „AKP’ye hizmet etmeyen veya muhaliflere ise Kürtçe yasak. Mahkeme bunu ortaya koymuştur“ dedi. Demirtaş, Kürt sorununda çözümün istenmesi durumunda bir an evvel yeni anayasa ile yasakçı zihniyetten kurtulması gerektiğini belirterek, „Burada yanlış yapan Kürt siyasetçiler değildir. Yanlış yapan AKP’dir“ dedi.

Mahkeme baskı altında

Ankara’da bulunan siyasilerin Kürt siyasetçilerin yargılandığı mahkemeye baskı yaptığını vurgulayan Demirtaş, „Mahkeme duruşmaları Ankara’nın baskısı altında yürütmeye çalışıyor. Bu 3 hakimin alabileceği bir kara değildir. Bundan dolayı biz devletin zihniyeti orda yargılanıyor diyoruz“ dedi.

AKP’nin bu zihniyetini teşhir edeceğiz

MYK olarak Kürtçe savunmaya ilişkin önemli kararlar aldıklarının altını çizen Demirtaş, „Bundan sonra sadece burada yargılanan arkadaşlarımız değil bütün partili arkadaşlarımız polis, jandarma ve savcılık sorgulamaları da dahil olmak üzere bütün savunmalarını Kürtçe yapacaklar. Bunu karar altına aldık. Bu temel bir haktır. Bunun önünde duran zihniyetin bizim açımızdan meşruiyeti yoktur. Buradan halkımıza da çağrı yaparak anadillerine sahip çıkmalarını ve her alanda kullanmalarını istiyoruz“ dedi.

Demirtaş, basın mensuplarının yargılanan Kürt siyasetçilerin tavrında bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki soruya ise, „Arkadaşlarımızın kararı tarihi ve onurlu bir karardır. Kimse bu karardan dönüş beklemesin. Geri dönüş yapması gereken mahkeme ve devletin kendisidir. Biz de tutuklansak ve bin yıl tutuklu kalsak ta bu tavrımız değişmeyecek. Bunun böyle bilinmesi lazım“ yanıtını verdi. Demirtaş ayrıca eylemsizlik kararına rağmen AKP ve devletin tavrında bir değişim olmadığını belirterek, „bizim tespit ettiğimiz AKP Kürtleri asimilasyon politikasından zerre kadar geri adım atmamıştır. Devlet, yasama, yürütme ve yargı eli ile Kürtleri asimilasyona tabi tutmaya çalışıyor. Biz bu zihniyete karşı duracağız. Seçim sürecinde AKP’nin bu zihniyetini deşifre edeceğiz“ dedi. (ANF)