Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , DDSB “Emeğimizi, geleceğimizi yedirmeyeceğiz“ dedi.

DDSB “Emeğimizi, geleceğimizi yedirmeyeceğiz“ dedi.

ddsb_5_ocak

İstanbul |05  – 01 – 2014 |DDSB’li emekçilerin yaklaşık bir aydır aralıksız sürdürdükleri “İnsanca Yaşam, Yaşanabilir Bir Asgari Ücret İçin… Sokağa, Eyleme” kampanyasının final eylemi coşkulu bir yürüyüşle gerçekleşti.  Yürüyüşe katılan yüzlerce emekçi “Emeğimizi ve Geleceğimizi Yedirmeyeceğiz” mesajı verdiler.

DDSB tarafından örgütlenen ve Munzur çevre Derneği, EHP, YDK, YDG ve Partizan’ın destek verdiği eyleme aynı zamanda direniştekiPunto Deri işçileri ve Avcılar Belediyesi’nde örgütlenme mücadelesi yürüten Belediye,İş 2 nolu şube üyesi taşeron işçileri de dövizleriyle katıldılar.

İstanbul Belediye-İş Sendikası önü önünde toplanmaya başlayan emekçiler buradan “Halktan Çalana, Yalana, Talana Son! Emeğimiz, Geleceğimiz, Yedirmeyeceğiz!”yazılı pankartı açarak Unkapanı’ndaki SGK binası önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca; belirlenen asgari ücret miktarını protesto eden dövizler taşıyan DDSB’liler “Yaşasın Punto Direnişimiz”, Yolsuzluğa geçit Vermeyeceğiz”, “Yolsuzlardan Hesabı emekçiler Soracak”, “Asgari Ücret köleleliktir” vb sloganlar attılar.

 

“AK Geldi, Kara Oldu. Ayakkabı Kutuları Para Doldu”

SGK önüne gelindiğinde ise Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Gülüm bir

konuşma yaptı. Gülüm konuşmasında, yolsuzluk operasyonlarına değinerek Gezi Direnişi ile birlikte yeni bir döneme girildiğini vurguladı. “İşçiler, emekçiler daha yeni haklar alabileceğimiz bir dönemdeyiz” diyen Gülüm’ün ardından ise taşeron işçileri adına Halil Kaya konuştu. Emekçilerin haklarına sahip çıkmadan yeni haklar elde edemeyeceğini vurgulayan taşeron işçisi; “AKP iktidara geldi. AK dediler, kara oldu. Ayakkabı kutuları para doldu” dedi.

Taşeron işçileri adına yapılan konuşmanın ardından ise direnişteki Punto Deri işçileri adına Ramazan Aygün konuştu. Anayasal hakları için günlerdir direnişte olduklarını belirten Aygün, asgari ücreti tespit edenlerin de patronları koruduğunun altını çizdi.

 

Emekçi’nin Kutusu: İdare Et!

DDSB’li emekçilerin hazırladığı kutuların açılışına geçildi. AKP’nin kutularını açan DDSB’liler; AKP’nin kutusundan yolsuzluk, hırsızlık ve kentsel dönüşümün; Çözüm kutusunda Roboskî ve Gever katliamı ile KCK operasyonlarının; Demokrasi kutusunda Gezi şehitlerinin, Emekçiye copun çıktığını gösteren ve emekçilere ise açıklanan asgari ücretle birlikte “idare et” kutusu reva görüldüğünü anlatan bir oyun sergilediler.

 

“Soygun Düzeninize Boyun Eğmeyeceğiz”

DDSB adına ise basın açıklamasını Kenan Özyürek okudu. Özyürek; yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına değinerek her gün yeni bir skandalın gündeme düştüğünü belirtti.

 “Hırsızlığı, soygunu tartışan herkes sadece ortaya saçılanlara değil asgari ücrete de bakmalıdır. En büyük hırsızlık asgari ücret hırsızlığıdır ve en büyük soygun işçinin emeği üzerinden gerçekleştirilen soygundur. Eğer yüzlerce milyar eurolar burjuvaların, bakanların ve hatta onların yedi sülalesinin kasasında birikiyorsa bu

nun kaynağı işçilerin emeği, halkın ödediği vergilerdir.” Diyen Özyürek, Başbakan’ın üç çocuk söyleminin de sermayenin ucuz iş gücüne ihtiyacı olduğu için söylendiğini belirtti.

DDSB olarak bir aydır yürüttükleri kampanyaya değinen Özyürek, kampanya ile işçi sınıfının bilinç, irade ve örgütlülük düzeyini yükseltmeyi hedeflediklerini ve asgari ücreti hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini belirterek sözlerini “İşçilere yeni yılda açlığı, yoksulluğu reva görenler bilmelidir ki işçi sınıfı bu baskı ve ablukayı aşacaktır. Punto’da, Feniş’te, Kazova’da, Bedaş’ta, Hacettepe’de ve daha birçok grev ve direnişte açığa çıkan bilinç ve kararlılık, patronlar ve onun hükümetinin korkusu olmaya devam edecektir. İş kazası adı altında her yıl binlercesi katledilen işçiler bu sömürü ve zorbalığın hesabını soracaktır. Yeni yılın ilk günü Zonguldak’tan sesini yükselten 

maden işçilerine, her alanda eylem, direniş ve grevleri omuzlayan işçi sınıfına bir selam da bizden olsun. Selam emeği ve onuru için direnen, mücadele eden tüm işçilere.Hırsızlara, yolsuzlara ve soygunculara sesleniyoruz. Ne size ne de soygun düzeninize boyun eğmeyeceğiz. 2014 işçi sınıfının isyan ve mücadelesinin yılı olacak. Bekleyin, geleceğiz!” ifadeleri ile sonlandırdı.

Eylemin ardından ise DDSB’liler coşkulu türküler eşliğinde halaylar çektiler. Çekilen halaylar ve söylenen marşların ardından ise eylem sonlandırıldı. Bu sırada eylemciler arasından SGK binasına yumurtalar fırlatıldı.