Anasayfa , Haberler , Cumhuriyet Başsavcılığı Mersin’i ‘tehlikeli bölge’ ilan etti!

Cumhuriyet Başsavcılığı Mersin’i ‘tehlikeli bölge’ ilan etti!

Hasan GülbaharOsmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde siyasi tutsak olan Hasan Gülbahar, ablasının vefatı nedeniyle 3 günlük nezaret iznine, Osmaniye Cumhuriyet Baş Savcılığı Mersin’i ‘Tehlikeli bölge’ ilan ederek, onay vermedi.

12 Eylül askeri darbesiyle birlikte 30 yıldır cezaevinde tutulduktan sonra 4. Yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle 11 Mayıs 2013 günü tahliye edilen TİKKO davası hükümlüsü Hasan Gülbahar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ısrarıyla 9 ay önce yeniden cezaevine gönderilmişti. Geçen hafta ablası Kafile Emirhan’ın cenaze törenine katılmak için nezaret izni istedi. Ancak Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı skandal bir kararla siyasi tutsak Gülbahar’ın cenaze törenine katılmasına izin vermedi. Mersin’i ‘tehlikeli bölge’ ilan eden savcıya İHD ve Gülbahar’ın ailesinden tepki geldi.

Konu ile ilgili ANF’ye konuşan siyasi tutsak Hasan Gülbahar’ın kız kardeşi Sema Gülbahar, Osmaniye Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Mersin’i ‘terör bölgesi’ ilan ettiğine işaret ederek, kardeşi şahsında cezaevlerinde bulunan tüm siyasi tutsakları sindirme amaçlı olduğunu belirtti. Gülbahar, “geçen hafta ablamız Kafile amansız bir hastalık nedeniyle dünyaya gözlerini yumdu. 30 yıl zindanda tutsak edildikten sonra çıkan ve tekrar aynı dava ile ilgili cezaevine konulan ağabeyim Hasan Gülbahar, ablasının cenaze töreninde yer alması ve acımızı paylaşmak için nezaret izni istedi. Kendisinin yasal hakkı olan izne, Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Mersin’i tehlikeli bölge ilan ederek, izne onay vermedi. Mersin’i tehlikeli bölge olarak ilan eden devletin savcısının kararı düşündürücüdür. Bu ülkenin bir ili olan Mersin’i ne mantıkla tehlikeli görebiliyor? Mersın”deki ‘teröristlerin şehri’ yasayan insanlara söylemik istiyorum; savcılıktan gelen kararın gerekçesi olarak Mersin bölgesinin terör bölgesi gösterilmesi ne yalan söyleyeyim bir yanımız üzülse de bir yanımı da sevindirmedi değil hani!. Demekki devletin savcısı bir kent’ti ‘terörist’ olarak ilan edildiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Konu ile ilgili İHD’ye başvuran Gülbahar ailesi, hukuksuzluğun açığa çıkartılmasını istedi.         (ANF-MERSİN – FERHAT ARSLAN )