Home , Haberler , Cumartesi Anneleri; “Bu yükümlülüğünü yerine getirin!”

Cumartesi Anneleri; “Bu yükümlülüğünü yerine getirin!”

cumartesi_anneleri_463._haftaİSTANBUL | 08 – 02 – 2014 | Cumartesi Anneleri 463. haftada Galatasaray Lisesi önündeydi.

Haftalardır eylemlerine devam eden Cumartesi Anneleri bu haftaki oturma eylemlerine “pek çok yerde toplu mezar bulundu bizler bu sürecin takipçileri olmaya devam edeceğiz” şeklindeki sözleriyle devletin katliamın yüzüne işaret ederek başladı.

Kayıplarının failleri belli olan katillerinden hesap soracaklarını ifade eden Cumartesi İnsanlarından kayıp Abdullah Canan’ın babası Tayip Canan bir konuşma yaptı.

Babasının dönemin katillerinden Mehmet Emin Yurdakul tarafından tehdit edildiğini ancak babasının “ben ne olursa olsun davamdan vazgeçmem, ne yaparsanız yapın” diyerek tehditlere aldırmadığını dile getirdi. O yıllarda babasını bulmak için tüm baskılara rağmen mücadele ettiklerini ancak babasının cesedinin verilmediğini belirtti.

Ardından TC tarafından katledilen Süleyman Cihan’ın abisi Ahmet Cihan bir konuşma yaptı. Cihan, abisinin davasının yakından takip etmesine rağmen herhangi bir ilerle kaydedilmediğini, bunun bu ülkenin hukuk sisteminin nasıl olduğunu açıkça ortaya koyduğunu dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere Süleyman Cihan faşist TC devleti tarafından 1981 yılında gözaltında işkence sonucu katledilmişti. Cihan’ın davası 2011 yılında yeniden “yargılanmak” üzere açılmıştı.

Oturma eylemi basın açıklamasının okunması ile devam etti.

Açıklamayı Cumartesi İnsanlarından Gönül Sonbahar okudu. Sonbahar devletin yıllarca yüzlerce kişinin işkencede katledilmesi, gözaltında kayıp olmasında bizzat katıldığını dile getirdi. “Hükümete bir kez daha sesleniyoruz; siyasi iktidarlar, kamu görevlilerinin işlediği, göz yumarak teşvik ettiği suçlardan kendi döneminde olsun olmasın sorumludur ve bu suçların hesabı vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğünü yerine getirin!” diyerek sözlerini sonlandırdı.