Anasayfa , Haberler , Cumartesi anneleri 455. haftada soruyor

Cumartesi anneleri 455. haftada soruyor

IMG_4896İSTANBUL | 14 – 12 – 2013 | Cumartesi anneleri bu hafta 455. haftalarını geride bıraktılar. Her hafta gözlatında kaybedilenler için biraraya gelen aileler bu hafta da İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın akıbeti sordu.

“Nalet olsun size sizin sisteminize”

Bu hafta ilk sözü, Cumartesi annlerinden Hanife Yıldız aldı. Yıldız; her hafta acılarımız daha da artıyor. Hala birileri katledilmeye devam ediyor. Bugün yine yeni acılarla karşınızdayız. Bu hafta Hakkaride 3 kişi katledildi. Bu yetmezmiş gibi Mehnet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş çocuğunun acısına dayanamayıp öldü. Bizler daha ne kadar acı çekeceğiz” diyen Yızdız sözlerine şöyle devam etti;  “ barıştan, çözümden bahsediyorsunuz. Çözüm demeden önce buraları görün.  Çözüm diyorsunuz barıi diyorsunuz amam hala insanalrı öldürmaye devasme diyorusunuz “dedi ve ardından sözlerini, “nalet olsun sizlere, sizin sisteminize hepinize nalet oldun” diyerek sonlandırdı.

“Bizim ellerimizin babamızı katlednelerin yakasında”

Hanifa Yıldız’ın ardından bu hafta akıbeti sorulan Agit Akipa’nın kızı Deniz Akipa söz aldı. Akipa ben konuşmama ana dilimle, kendi dilimle yapmak istiyorum dedi ve konuşmasını kürtçe yaptı. Akip’a babası öldürüldüğünde henüz 10 yaşında olduğunu belirterek “babam öldürüldüğünde ben 10 yaşındaydım. Babam bizim köyün muhtarıydı. Askerler köyümüze gelip babamlara korucu olomaları için tehdit ediyordu. Ama babam bunu kabul etmedi. Daha sonbra babamı askerler bir gün aldı götürdüler. Bizlerde babamı aramak için yola çıktık. Kaarkola gitiiğimizde babm nerene diye sorduğumda onlar da bize babanı bilmiyoruz babamın katili biz değiliz dedi. Ardından askerlerden biri kürttü. O asker bizlere mağalara bakın dedi. Bizlerde mağaralara bakmaya başladık. Babamı işkence yapılmış halde İbrahim  Demir’i de kafaısndan vurulmuş halde bulduk” dedi ve konuşmasını şu sözlerle bitirdi; “bizim ellerimizin babamızı katlednelerin yakasında. Bizler yaşadıkça bu mücadelenin ve davanın asla peşini bırakmayacağıuz. Katillerden hesap sorana ve katiller yargılanana kadar ellerimiz yakanızda olacak.

İbrahim Demir ve Agit Akipa mağarada katledildi

Deniz Akipa’nın ardından haftanın açıklaması okundu. Açıklamayı Gülay Kılıçaslan okudu. Kılıçaslan ”bugün 22 yıl önce koruyucu olmayı reddetikleri için, kimliklerine sahip çıktıkları için  kaybedilen katledilen 2 köylüyü anmak için buluştuk. 36 yaşlındaki İbrahim demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa , Şırnak’ın İdil ikçesine bağlı  Xenduk (çukurlu) Köyünde yaşıyordu. Akip Akipa aynı zamanda köyün muhtarıydı. Koruyuculuğu kabul etmeyen köylüler yoğun baskı alltındaydı. Karakol komutanı korucuuğu kabul  temeyerak kötü örnek oluklaırnı düşümdüğü İbrahim Demir ve Muhtar Agit Akipa’yı ‘sizi yaşatmayacağız’ diyerek ölümle tehtit ediyordu” dedi ve ardından devam etti;

“Demir ve Akipa  Hizbullah tarafından infaz edilen Mikail Bayro’nun  ailesine taziye ziyaretinde bulunmak için İdil’e gittiler ve geri dönüşte jandarmalar kimlik kaontrolü yaparak İbrahim Demir ve Agit Akipa’yı alı koydular” dedi. Alı konulmaınıın ardından birçok yere bakıldığı belirten açıklamada karakola gittiklerini ve karakoldaki jandarmaların biz bilmiyoruz tanımıyoruz demasine dikkat çekerek aramaya devam ettmek için yola çıktıklarını ve ararlarken köyün etrafında nöbet tutan bir kürt askerin mağaralara bakın dediği belirtildi. Ardından mağaralara bakıldığını belirten açıklama da “ bölgede ki mağaralarıarayan köylüler 13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağaerada kayıpların cansız bedeblernine ulaştı. Gözleri ve eleri bağlanmış halde bulunan İbrahim demir işkence edilerek, Agit Akipa da başından silahla vurularak öldürülmüştü” denilen açıklama  İbrahim Demir ve Agit Akipanın kaybedilemesinden Sülayman Demirel’in  Başbakan, İsmet Sezgin’in İçişleri bakanı 49. Hükümet sorumlu olduğunu ve katilerin yargılanamasının talep edildiğini belirterek açıklamayı sonlandırdı.